Results from the 2018 Morris Open Solo Dance Series

RESULTS FROM THE 2018 MORRIS OPEN – SOLO DANCE SERIES

GOLD MEDALS

Ashley Bain – Gold Solo Pattern Dance

SILVER MEDALS

Anna Sophia O’Brien – Pre Bronze Solo Pattern Dance

OTHER PLACINGS

4th Place – Kristina Haviland – Juvenile Solo Dance/Bronze Solo

Pattern Dance

5th Place – Jonathan Lai – Pre Silver Solo Pattern Dance

Results from the 2018 Southern Connecticut Open

RESULTS FROM THE 2018 SOUTHERN CONNECTICUT OPEN

GOLD MEDALS

Adelyn Hoo – Pre-preliminary Free

Kristina Haviland – Juvenile Solo Combined Dance

Ashley Bain – Junior Solo Combined Dance

Maliah Utley – Intermediate Short/Intermediate Freeskate

SILVER MEDALS

Jillian Falletta – Intermediate Freeskate

Adrian Vecchio – Intermediate Freeskate

Amanda Hsu – Novice Freeskate

BRONZE MEDALS

Sara Neivert – Novice Freeskate

Audrey Steinbach – Pre Preliminary (WB) Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Kristina Haviland – Bronze Solo Pattern Dance

4th Place – Ashley Bain – Gold Solo Pattern Dance

4th Place – Jillian Falletta – Intermediate Short

4th Place – Paige Parlapiano – Preliminary (WB) Freeskate

4th Place – Jill Baker – Preliminary (WB) Freeskate

4th Place – Anna Vernikov – Junior Short

5th Place – Anna Vernikov – Junior Freeskate

5th Place – Jonathan Lai – Pre Silver Solo Pattern Dance

5th Place – Kristina Haviland – Intermediate Short/Juvenile Freeskate

7th Place – Ava Battaglia – Intermediate Short

Results from 2018 Morris Open

RESULTS FROM THE 2018 MORRIS OPEN

GOLD MEDALS

Elliott Jang – Junior Short

Mikayla Hamilton – Pre Preliminary (TT) Freeskate

Sofia Cadabel – Beginner Freeskate

Vivian Warshawsky – Freeskate 1 Elements

Anissa Mamaev – Freeskate 3

Livia Ilasz – Open Juvenile Freeskate

Lauren Thomases – Pre Juvenile Freeskate

Ariana Platonova – Pre Preliminary Freeskate

SILVER MEDALS

Catalina Narvaez – High Beginner Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Kelly Dudonia – Basic 4 Freeskate

4th Place – Vivian Warshawsky – Freeskate 1

4th Place – Estella Riley – High Beginner Freeskate

4th Place – Maci Gnecco – High Beginner Freeskate

4th Place – Antonella Falzarano – No Test Freeskate

4th Place – Harlow Yappen – Pre Preliminary Freeskate

5th Place – Tristin Gorski – Pre Preliminary Freeskate

5th Place – Amanda Hsu – Novice Short

7th Place – Anna Vernikov – Junior Short

9th Place – Veronica Voronkov – Pre Juvenile Freeskate

10th Place – Tiffany Pilkin – Novice Short

10th Place – Victoria Haviland – Juvenile Freeskate

15th Place – Kristina Haviland – Intermediate Short

Results from 11th Annual Ice Vault LTS Competition

2018 ice vault cmp files

NJFSC RESULTS FROM THE 11TH ANNUAL LTS COMPETITION – ICE VAULT

GOLD MEDALS

Emma Howard – Basic 4 Program

Emily Lockwood – Beginner Freeskate

Sofia Cadabel – Beginner Freeskate

Harper Schnid – High Beginner Freeskate

Blythe Dudley – Preliminary (TT) Freeskate

Makalya Hamilton – Pre Preliminary (TT) Freeskate

Rachel Hershkowitz – High Beginner Compulsories

Makalya Hamilton – Pre Preliminary Compulsories

SILVER MEDALS

Francine Claire Villarama – Basic 6 Program

Manali Patel – Beginner Freeskate

Maci Gnecco – High Beginner Freeskate

Gabriella DiGeronimo – High Beginner Freeskate

Olga Bogatova – Pre Preliminary Freeskate

Dana Hennings – No Test (WB) Freeskate

Alexandra Perez – No Test (WB) Freeskate

Harlow Yappen – Pre Preliminary (WB) Freeskate

Catherine Chandler – No Test Compulsories

BRONZE MEDALS

Christelle Jan Villarama – Basic 4 Programs

Alexandra Dionisio – High Beginner Freeskate

Estella Riley – High Beginner Freeskate

Dasha Portnov – Freeskate 4 Program

Victoria Shikata – Pre Preliminary (TT) Freeskate

Anabel Baxter – No Test (WB) Freeskate

Amy Rodak – No Test (WB) Freeskate

Catherine Chandler – Pre Preliminary (WB) Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Rachel Hershkowitz – High Beginner Freeskate

Results of 2018 Eastern Adult Sectional

Tara Cioppa

2nd place – Championship Masters Pairs

11th place – Championship Gold Ladies Group A

 

Keri Dempsey

3rd place – Bronze Ladies I Group B

 

Pamela Federbusch

2nd place – Silver Solo Dance

3rd place – Championship Dance

 

Larry Frenock

1st place – Bronze Dramatic IV, V

1st place – Bronze Light Entertainment IV, V

2nd place – Bronze Men

 

Kyoko Hikita

3rd place – Silver Ladies III, Group B

11th place – Championship Silver Ladies QR Group C

 

Norie Kashimura

4th place – Silver Ladies III, Group A

11th place – Championship Silver Ladies QR Group A

 

Noel Lethbridge

9th place – Championship Masters Intermediate-Novice Ladies

 

Jedediah Pencinger

5th place – Championship Silver Men

 

Deana Sroka

7th place – Championship Masters Intermediate-Novice Ladies

 

2018 Eastern Synchro Championships

2018 Eastern Sectional

Preliminary 7th QR

Pre-Juv – 5th QR and 5th final round

Congratulations to our 2018 Adult National Competitors!

Rick Breitweiser
Gold Medalist, Adult Gold Men IV, V

Tara Cioppa, with partner Stephen Trzaska
Gold Medalist, Adult Gold Pairs
Pewter Medalist, Championship Master Pairs
Tara: Pewter Medalist, Adult Gold Light Entertainment III
8th Place, Adult Gold Ladies III

Kerri Dempsey
6th Place, Adult Bronze Ladies I

Pamela Federbusch, with partner Alex Shakolov
Silver Medal, Silver Solo Dance
5th Place, Championship Adult Dance

Larry Frenock
Gold Medal, Adult Bronze Men IV
Silver Medal, Adult Bronze Dramatic Entertainment IV
Bronze Medal, Adult Bronze Light Entertainment IV

Kyoko Hikita
Bronze Medal, Adult Silver Ladies III, Group B Qualifying Round
9th Place, Adult Silver Ladies III Final Round

Norie Kashimura
10th Place, Adult Silver Ladies III Group A Qualifying Round
Noel Lethbridge
8th Place, Masters Intermediate-Novice Ladies I

Noel Lethbridge
8th Place, Masters Intermediate-Novice Ladies I

Jedediah Pencinger
Silver Medal, Adult Silver Men I
9th place – Championship Adult Silver Men

Deana Sroka
Pewter Medalist, Masters Intermediate – Novice Ladies III

Susan Tomaski
10th Place, Adult Bronze Light Entertainment III

Congratulations to the NJ Black Diamonds 2018 Synchro Reflections Invitational in Hershey, PA

Pre-Juvenile: 2nd Place

Preliminary: 7th Place

Beginner: 2nd Place

 

 

Results from 2018 Empire State Games

RESULTS FROM THE 2018 EMPIRE STATE GAMES

GOLD MEDALS

Catherine Chandler – No Test Freeskate

Wren Cindrich – Pre  Juvenile (TT) Freeskate

Kristina Haviland – Bronze Solo Dance

Kristina Haviland – Intermediate Short

Olivia Awe – Preliminary Solo Dance

Dasha Portnov – High Beginner Freeskate

SILVER MEDALS

Livia Ilasz – Pre Juvenile Freeskate

Catalina Narvaez – High Beginner Freeskate

BRONZE MEDALS

Anna Farro – Junior Short/Junior Freeskate

Kelly Koons – Senior Short/Senior Freeskate

Sofia Cadabel – Beginner Freeskate

Victoria Haviland – Juvenile Freeskate

Alexandra Dionisio – Beginner Freeskate

Jillian Falletta – Intermediate Short/Intermediate Freeskate

Sara Neivert – Novice Short/Novice Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Gabrielle DiGeronimo – High Beginner Freeskate

4th Place – Amy Rodak – No Test Freeskate

4th Place – Jacqueline Lee – No Test Freeskate

4th Place – Kristina Haviland – Juvenile Freeskate

6th Place – Tiffany Pilkin – Novice Short

7th Place – Jennifer Allan – Intermediate Freeskate

10th Place – Jennifer Allan – Intermediate Short

Results of the 7th Annual North Jersey LTS at Staten Island Pavilion

Results of the 7th Annual North Jersey LTS at Staten Island Pavilion

Click for full results: 2018 staten island ltss Results

 

GOLD MEDALS

Julie Denora – Beginner Freeskate

Ariana Platonova – Pre Preliminary Freeskate

Carolyn Ellis – Pre Preliminary (TT) Freeskate

Anissa Mamaev – Freeskate 1 Program/Freeskate 1 Compulsories

Gianna Vassallo – Freeskate 1 Program

Megan Lutz – Basic 4 Elements

Vivian Warshawsky – Basic 5 Elements/Basic 5 Program

SILVER MEDALS

Naomi Moffet – Freeskate 1 Program

Tegan Dingwall – Freeskate 1 Program

Anna Chang – Basic 4 Program

BRONZE MEDALS

Ava Montaruli – Freeskate 3 Program

Megan Lutz – Basic 4 Program

FOURTH PLACE

Oleysa Naryshkina – Pre Preliminary Freeskate

Katherine Judge – Freeskate 3 Program