Results of 2018 Eastern Adult Sectional

Tara Cioppa

2nd place – Championship Masters Pairs

11th place – Championship Gold Ladies Group A

 

Keri Dempsey

3rd place – Bronze Ladies I Group B

 

Pamela Federbusch

2nd place – Silver Solo Dance

3rd place – Championship Dance

 

Larry Frenock

1st place – Bronze Dramatic IV, V

1st place – Bronze Light Entertainment IV, V

2nd place – Bronze Men

 

Kyoko Hikita

3rd place – Silver Ladies III, Group B

11th place – Championship Silver Ladies QR Group C

 

Norie Kashimura

4th place – Silver Ladies III, Group A

11th place – Championship Silver Ladies QR Group A

 

Noel Lethbridge

9th place – Championship Masters Intermediate-Novice Ladies

 

Jedediah Pencinger

5th place – Championship Silver Men

 

Deana Sroka

7th place – Championship Masters Intermediate-Novice Ladies

 

Congratulations to our 2018 Adult National Competitors!

Rick Breitweiser
Gold Medalist, Adult Gold Men IV, V

Tara Cioppa, with partner Stephen Trzaska
Gold Medalist, Adult Gold Pairs
Pewter Medalist, Championship Master Pairs
Tara: Pewter Medalist, Adult Gold Light Entertainment III
8th Place, Adult Gold Ladies III

Kerri Dempsey
6th Place, Adult Bronze Ladies I

Pamela Federbusch, with partner Alex Shakolov
Silver Medal, Silver Solo Dance
5th Place, Championship Adult Dance

Larry Frenock
Gold Medal, Adult Bronze Men IV
Silver Medal, Adult Bronze Dramatic Entertainment IV
Bronze Medal, Adult Bronze Light Entertainment IV

Kyoko Hikita
Bronze Medal, Adult Silver Ladies III, Group B Qualifying Round
9th Place, Adult Silver Ladies III Final Round

Norie Kashimura
10th Place, Adult Silver Ladies III Group A Qualifying Round
Noel Lethbridge
8th Place, Masters Intermediate-Novice Ladies I

Noel Lethbridge
8th Place, Masters Intermediate-Novice Ladies I

Jedediah Pencinger
Silver Medal, Adult Silver Men I
9th place – Championship Adult Silver Men

Deana Sroka
Pewter Medalist, Masters Intermediate – Novice Ladies III

Susan Tomaski
10th Place, Adult Bronze Light Entertainment III

Congratulations to the NJ Black Diamonds 2018 Synchro Reflections Invitational in Hershey, PA

Pre-Juvenile: 2nd Place

Preliminary: 7th Place

Beginner: 2nd Place

 

 

Results from 2018 Empire State Games

RESULTS FROM THE 2018 EMPIRE STATE GAMES

GOLD MEDALS

Catherine Chandler – No Test Freeskate

Wren Cindrich – Pre  Juvenile (TT) Freeskate

Kristina Haviland – Bronze Solo Dance

Kristina Haviland – Intermediate Short

Olivia Awe – Preliminary Solo Dance

Dasha Portnov – High Beginner Freeskate

SILVER MEDALS

Livia Ilasz – Pre Juvenile Freeskate

Catalina Narvaez – High Beginner Freeskate

BRONZE MEDALS

Anna Farro – Junior Short/Junior Freeskate

Kelly Koons – Senior Short/Senior Freeskate

Sofia Cadabel – Beginner Freeskate

Victoria Haviland – Juvenile Freeskate

Alexandra Dionisio – Beginner Freeskate

Jillian Falletta – Intermediate Short/Intermediate Freeskate

Sara Neivert – Novice Short/Novice Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Gabrielle DiGeronimo – High Beginner Freeskate

4th Place – Amy Rodak – No Test Freeskate

4th Place – Jacqueline Lee – No Test Freeskate

4th Place – Kristina Haviland – Juvenile Freeskate

6th Place – Tiffany Pilkin – Novice Short

7th Place – Jennifer Allan – Intermediate Freeskate

10th Place – Jennifer Allan – Intermediate Short

Results of the 7th Annual North Jersey LTS at Staten Island Pavilion

Results of the 7th Annual North Jersey LTS at Staten Island Pavilion

Click for full results: 2018 staten island ltss Results

 

GOLD MEDALS

Julie Denora – Beginner Freeskate

Ariana Platonova – Pre Preliminary Freeskate

Carolyn Ellis – Pre Preliminary (TT) Freeskate

Anissa Mamaev – Freeskate 1 Program/Freeskate 1 Compulsories

Gianna Vassallo – Freeskate 1 Program

Megan Lutz – Basic 4 Elements

Vivian Warshawsky – Basic 5 Elements/Basic 5 Program

SILVER MEDALS

Naomi Moffet – Freeskate 1 Program

Tegan Dingwall – Freeskate 1 Program

Anna Chang – Basic 4 Program

BRONZE MEDALS

Ava Montaruli – Freeskate 3 Program

Megan Lutz – Basic 4 Program

FOURTH PLACE

Oleysa Naryshkina – Pre Preliminary Freeskate

Katherine Judge – Freeskate 3 Program

New Jersey Black Diamonds Earn Medals at 2017 Terry Conners

Congratulations to or Black Diamonds Pre-Juvenile Team for their 4th Place finish and Preliminary Team for their 2nd place finish at the Terry Conners 2017 Synchro Open!

Congratulations to Anna Sophia O’Brien and Steven Wei, 8th Place Juvenile Dance 2018 Eastern Sectional

Congratulations to Robert Yampolsky, 3rd Place Intermediate Men 2018 Eastern Sectional and for your 9th place finish at National’s!

Follow Robert at the 2018 US National Figure Skating Championships

Congratulations to our 2018 North Atlantic Regional Competitors!

Congratulations to our 2018 North Atlantic Regional Competitors!

Qualifying for the Eastern Sectional:

Tony Lu, Junior Men

Robert Yampolsky, Intermediate Men

Anna Sophia O’Brien and Stephen Wei, Juvenile Dance  

 North Atlantic Regional Final Round Results:

Juvenile Girls Free Skate Final: Jillian Falletta, 17th; Ava Battaglia, 24th

Juvenile Boys Final: Adrian Vecchio, 7th

Intermediate Ladies Final: Maliah Utley, 9th; Taylor Ricca, 13th

Intermediate Men’s Final: Robert Yampolsky, 4th; Willie Sun, 5th

Novice Ladies Final: Summer Kaminski, 9th

Junior Ladies Final: Ashley Le, 5th; Eliana Schah, 10th; Anna Vernikov, 11th; Anna Faro, 18th; Dana Fialkowski, 24th

Senior Ladies Final: Chelsea Mischuk, 6th; Kelly Koons, 14th  

North Atlantic Regional Qualifying Round Results:

Juvenile Girls Group B: Gabriella Rodek, 8th

Juvenile Girls Group C: Ava Battaglia, 6th; Rachel Farber, 7th

Juvenile Girls Group D: Jennifer Allan, 9th; Victoria Haviland, 13th

Juvenile Girls Group E: Kristina Haviland,11th

Juvenile Girls Group F: Jillian Falletta, 4th; Talia Kruzhkov, 15th

Intermediate Ladies Group A: Sara Neivert, 9th

Intermediate Ladies Group C: Sofia Zotti, 11th

Intermediate Ladies Group D: Maliah Utley, 4th; Taylor Ricca, 5th

Novice Ladies Group A: Summer Kaminski, 3rd; Tiffany-Emma Pilkin, 15th

RESULTS FROM THE 2017 MID-ATLANTICS FIGURE SKATING CHAMPIONSHIPS

RESULTS FROM THE 2017 MID-ATLANTICS FIGURE SKATING CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS

Paige Parlapiano – No Test Freeskate

Audrey Steinbach – No Test Freeskate

Anya Gu – Pre Juvenile Freeskate

Antonella Fabzarano – Pre Preliminary (TT) Freeskate

Angela Volkova – Preliminary Freeskate

SILVER MEDALS

Kirk Haugeto – Pre Preliminary Freeskate

BRONZE MEDALS

Adelyn Hoo – No Test Freeskate

Harlow Yappen – No Test Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Amanda Hsu – Juvenile Freeskate (QR)

4th Place – Jenna Gu – Pre Juvenile Freeskate

5th Place – Anastasiya Kononenko – Senior Short

5th Place – Valerie Woodside – No Test Freeskate

5th Place – Tiffany Pilkin – Novice Freeskate

6th Place – Anna Vernikov – Junior Freeskate

6th Place – Summer Kaminski – Novice Short

6th Place – Tiffany Pilkin – Novice Short

7th Place – Anna Vernikov – Junior Short

7th Place – Amanda Hsu – Juvenile Freeskate (Final Round)

9th Place – Anastasiya Kononenko – Senior Freeskate

9th Place – Lauren Thomasas – Preliminary Freeskate

10th Place – Talia Kruzhkov – Juvenile Freeskate