Results from the 2016 Cranberry Open

RESULTS FROM THE 2016 CRANBERRY OPEN

SILVER MEDALS

Lena Lewis – Novice Solo Combined Dance

OTHER PLACINGS

16th Place – Dalia Rivkin – Senior Short

Results of the 2016 Hershey Open

RESULTS – 2016 HERSHEY OPEN

GOLD MEDALS

Gliovia Deputato – Beginner Freeskate

Catherine Chandler – Freeskate 4 Program/Freeskate 4 Elements

Sofia Zotti – Open Juvenile Freeskate

Rachel Farber – Preliminary Freeskate (QR & FR)

Allison Mulvaney – Pre Preliminary Freeskate (QR0

SILVER MEDALS

Megan Lutz – Basic 3 Elements

Kaitlyn Lutz – Basic 5 Elements/Basic 5 Program

Stella Kilcullen – Basic 6 Program

Zoe Taub – Beginer Compulsory Moves/Freeskate 1 Program

Ava Montaruli – Basic 6 Program

Talia Kruzhov – Pre Preliminary Freeskate

BRONZE MEDALS

Megan Lutz – Basic 3 Program

Sofia Cadabel – Basic 7 Program

Catherine Chandler – High Beginner Light Entertainment Showcase

Lena Lewis – Novice Solo Combined Dance

Tiffany Wu – Senior Solo Combined Dance

OTHER PLACINGS

5th Place – Olivia Lee – Freeskate 4 Program

Test Results – May 2016

TEST RESULTS – MAY 2016

Sarah Reyman – Blues

Ashley Bain – Rocker Foxtrot/Kilian/Starlight Waltz

                   (COMPLETES SILVER & PRE GOLD DANCE LEVEL)

Allison Mulvaney – Junior MIF

Elliot Jang – Junior MIF

Tiffany Pilkin – Junior MIF

Sara Neivert – Novice MIF

Anna Ganyeyeva – Novice MIF/Pre Juvenile Freeskate

Emma Oscilowski – Juvenile MIF

Amanda Hsu – Pre Juvenile/Juvenile Freeskate

Natalia Rusin – Pre Juvenile Freeskate

Rachel Peverly – Pre Juvenile Freeskate

Yasmine Kalkstein – Adult Silver Freeskate

Vishva Rana – Preliminary MIF

Results from the 2016 NJCFSC Championships

RESULTS FROM THE 2016 NEW JERSEY COUNCIL OF FIGURE SKATING CLUBS CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS

Tiffany Wu – International Solo Pattern Dance/Senior Solo Combined Dance

Wren Cindrich – Basic 6 Elements

Rachel Peverly – Open Juvenile Freeskate

Gabriella Rodek – Pre Preliminary Freeskate

Robert Yampolsky – Juvenile Boys (IJS Event)

Chelsea Mischuk – Novice Freeskate (IJS Event)

Richard Breitweiser – Adult Gold Men (IJS Event)

SILVER MEDALS

Wren Cindrich – Basic 6 Program

Victoria Haviland – Pre Preliminary Freeskate

Hannah Van Fleet – Pre Preliminary Freeskate

Haley Yao – Junior Ladies Freeskate (IJS Event)

BRONZE MEDALS

Valerie Sroka – Bronze Solo Pattern Dance/Juvenile Solo Combined Dance

Summer Kaminski – Intermediate Short  (IJS Event)

Eliana Schach – Novice Short (IJS Event)

Olivia Awe – Senior Ladies Freeskate (IJS Event)

OTHER PLACINGS

4th Place – Julie Neerhout – Junior Solo Combined Dance

4th Place – Gabriella Rodek – Pre Preliminary Freeskate (Final Round)

4th Place – Jenna Kilpatrick – Preliminary Freeskate

4th Place – Anna Vernikov – Intermediate Short (IJS Event)

4th Place – Chelsea Mischuk – Junior Short (IJS Event)

4th Place – Katie Zhang – Juvenile Freeskate (IJS Event)

4th Place – Haley Yao – Junior Freeskate (IJS Event)

5th Place – Harlow Yappen – Freeskate 3 Program

5th Place – Victoria Haviland – Pre Preliminary (Final Round)

5th Place – Alexa Nazarko – Junior Short/Junior Freeskate (IJS Event)

6th Place – Ava Sloboda – Junior Freeskate (IJS Event)

6th Place – Taylor Ricca – Intermediate Short (IJS Event)

7th Place – Trinity Cirinelli – Freeskate 6 Program

7th Place – Valerie Woodside – No Test Freeskate

7th Place – Ava Sloboda – Junior Short (IJS Event)

8th Place – Kristina Haviland – Intermediate Short (IJS Event)

8th Place – Cassandra Cavuoto – Juvenile Freeskate (IJS Event)

8th Place – Summer Kaminski – Intermediate Freeskate (IJS Event)

9th Place – Katie Zhang – Intermediate Short (IJS Event)

9th Place – Dana Fialkowski – Novice Freeskate (IJS Event)

12th Place – Dana Fialkowski – Novice Short (IJS Event)

12th Place – Lana Utley – Intermediate Freeskate (IJS Event)

13th Place – Kristina Haviland – Juvenile Freeskate (IJS Event)

14th Place – Anna Vernikov – Intermediate Freeskate (IJS Event)

17th Place – Taylor Ricca – Intermediate Freeskate (IJS Event)

Results from the 2016 US Adult National Figure Skating Championships

RESULTS – 2016 ADULT NATIONALS

GOLD MEDALS

      Tara Cioppa – Adult Gold Pairs and Adult Gold Light Entertainment

SILVER MEDALS

          Pam Federbusch – Adult Silver Solo Dance

          Rick Breitweiser – Adult Gold Dramatic

BRONZE MEDALS

         Rick Breitweiser – Adult Gold Men Free Skate and Adult Gold Light Entertainment

PEWTER MEDALS

          Pam Federbusch – Master’s Dramatic and Master’s Light Entertainment Interpretative

          Tara Cioppa – Championship Pairs

OTHER PLACINGS

          7th Place – Tara Cioppa – Adult Gold Ladies Free Skate

          12th Place – Deana Sroka – Championship Masters Intermediate/Novice Ladies Free Skate

2016 North Atlantic Special Achievement Awards

2016 North Atlantic Special Achievement Awards

Tiffany Wu with Olympic Gold Medalists Meryl Davis & Charlie White at the 2015 National Solo Dance Competition.

Congratulations to our 2015 US National Solo Dance Competitors!

 Pewter Medal: Lena Lewis, Pre-Silver Solo Pattern Dance

7th Place  – Tiffany Wu – Senior Combined Solo Dance

8TH Place – Jonathan Lai – Bronze Solo Dance

8th Place – Wiffany Wu – Gold Solo Dance (Final)

8th Place – Julie Neerhout – Novice Combined Solo Dance

8th Place – Kenneth Lai – Pre Bronze Solo Dance

10th Place – Lena Lewis – Intermediate Combined Solo Dance

Tiffany WU

Tiffany Wu

Julie Neerhout

Julie Neerhout

Lena Lewis

Lena Lewis

Jonathan Lai

Jonathan Lai

Kenneth Lai

Kenneth Lai

 

Congratulations to Ed Cossitt for being awarded the 2015 LeeAnn Miele Spirit of Skating Judges Award!

Ed Cossitt, the 2015 LeeAnn Miele Spirit of Skating Judge Award Winner

Ed Cossitt, the 2015 LeeAnn Miele Spirit of Skating Judge Award Winner

2014-2015 NJFSC Award Winners

2014-2015 NJFSC Award Winners:

2015 Gold Medals

Moves in the Field:

Isabella Smith

Nikolett Albrechtovics

Tessa Lytle

Eliana Schach

Kellie Jamin

Ashley Le

Chelsea Mischuk

Jheri Di Salvatore

Philip Reyman

Anna Vernikov

Ashley Bain

Freeskate

Shannon Tartleton

Katrina Wang

Anastassia Shifchik

Lari Estridge

Senior Solo Free Dance:

Tiffany Wu

Dance:

Rachel Oberman

Bianca Plantamura

Adult Gold:

Deborah Kopacz

Special Awards:

Ice Vault: Claire Galipeau

Staten Island: Nicolette Kadenko

Skylands: Lana Utley

Floyd Hall: Lauren Soga and Timmy Mitchell

Basic Skills Award – Anton Fomin

Adult Award – Tara Cioppa

Dance Award – Tiffany Wu

Freeskate Award – Steven Rossi

Most Improved – Robert Yampolsky

Junior Achievement Award – Kristina Haviland

Senior Achievement Award– Nikki Albrechtovics

President’s Award – Tiffany Wu, Steven Rossi

 

Results from the 2015 Morris Open

RESULTS FROM THE 2015 MORRIS OPEN

GOLD MEDALS
Jennifer Allan – No Test (WB) Girls Freeskate
Richard Breitweiser – Adult Gold Men Freeskate
Pamela Federbusch – Adult Master Ladies Freeskate
Kyoko Hikita – Adult Silver Ladies
Emma Jang – Junior Ladies Short/Junior Ladies Freeskate
Amanda Kalluf – Preliminary (WB) Girls Freeskate
Kenneth Lai – Intermediate Men Short
Chelsea Mischuk – Novice Ladies Short/Novice Ladies Freeskate
Olivia Parelli – Freeskat e 4 Program
Victoria Parelli – Freeskate 1 Program
Adrian Vecchio – No Test (WB) Boys Freeskate
Anna Vernikov – Intermediate Ladies Short
Robert Yampolsky – Juvenile Boys Freeskate

SILVER MEDALS
Alexandria Dionisio – Basic 2 Program
Norie Kashimura – Adult Silver Ladies
Jonathan Lai – Intermediate Men Short
Lena Lewis – Pre Silver Solo Pattern Dance
Julie Neerhout – Novice Solo Combined Pattern Dance

Francesca O’Brien – Basic 4 Program
Taylor Ricca – Juvenile Girls (QR)
Natalia Rusin – Pre Preliminary (WB) Freeskate
Eliana Schach – Intermediate Ladies Short
Laya Tuazon – Preliminary (TT) Freeskate
Brooke Tufts – Intermediate Ladies Short
Lana Utley – Pre Juvenile (WB) Freeskate
Tiffany Wu – Senior Solo Combined Dance/Gold Solo Pattern Dance
Haley Yao – Novice Ladies Freeskate

BRONZE MEDALS
Ava Battaglia – Pre Preliminary (WB) Freeskate
Sofia Cadabel – Basic 3 Program
Cassidy Herko – Pre Juvenile (WB) Freeskate (QR)
Alexa Nazarko – Novice Ladies Short
Julie Neerhout – Pre Gold Solo Pattern Dance
Taylor Ricca – Juvenile Girls (Trophy Round)
Jordan Schneider – Preliminary (TT) Freeskate
Brooke Tufts – Intermediate Ladies Freeskate

OTHER PLACINGS
4th Place – Taylor Ricca – Intermediate Ladies Short
4th Place – Anna Vernikov – Intermediate Ladies Freeskate
4th Place – Alexa Nazarko – Novice Ladies Freeskate
4th Place – Chloe Gunther – Freeskate 2 Program
4th Place – Jonathan Lai – Bronze Solo Pattern Dance
4th Place – Kenneth Lai – Bronze Solo Pattern Dance
4th Place – Maliah Utley – Pre Juvenile (WB) Freeskate
4th Place – Cassidy Herko – Pre Juvenile (WB) Freeskate (FR)
5th Place – Katie Zhang – Juvenile Girls Freeskate
6th Place – Anna Sophia O’Brien – Preliminary Solo Pattern Dance
7th Place – Summer Kaminski – Juvenile Girls Freeskate
7th Place – Veronica Voronkov – Pre Preliminary (WB) Freeskate
8th Place – Eliana Schach – Intermediate Ladies Freeskate
10th Place – Shea Ross – Intermediate Ladies Short
10th Place – Bobbie Waugaman – Intermediate Ladies Short
12th Place – Shea Ross – Juvenile Girls Freeskate
13th Place – Jillian Falletta – Juvenile Girls Freeskate