2011 Cranberry Open

RESULTS FROM THE CRANBERRY OPEN 2011

ALL RESULTS ARE FOR DALIA RIVKIN

GOLD MEDALS Intermediate Short (Final Round)

SILVER MEDALS
Intermediate Short (Qualifying Round)
Intermediate Long (Qualifying Round)
Intermediate Long (Final Round)
Novice Short

2011 Hershey Open

RESULTS FROM THE HERSHEY OPEN 2011

SILVER MEDALS
Shea Ross – Beginner Freestyle

BRONZE MEDALS
Megan Belgrave – Intermediate Freestyle

FOURTH PLACE
Julia Hagan – No Test Compulsories
Megan Belgrave – Intermediate Freestyle (final round)

OTHER PLACINGS
5th Place – Marissa Mitchel – No Test Freestyle
5th Place – Megan Belgrave – Intermediate Short
6th Place – Julia Hagan – Beginner Freestyle
6th Place – Taylor Ricca – Preliminary Freestyle
7th Place – Jessica Hogan – Intermediate Short
10th Place – Jessica Hogan – Intermediate Long
12th Place – Marissa Mitchel – Improvisation Level A

2011 Lake Placid Dance Competition

Lake Placid Dance Competition

Gold Medals

Kristen Fraser – Open Argentine Tango – skated with Brett Mueller
Kaitlyn Castelli – Open Tango – skated with Maxim Bolotin
Ava Sloboda – Solo Dance (Preliminary) – Dance #1, #2, Final

Silver Medals

Megan Belgrave – Solo Dance (Preliminary) – Dance #1

Bronze Medals

Megan Belgrave – Solo Dance (Preliminary) – Dance #2, Final
Bianca Plantamura – Solo Dance (Silver) – Short Dance & Open
Starlight Waltz – skated with Igor Lukanin

Fourth Place

Alexandra Bellotti – Solo Dance (Pre Gold) – Dance #2

Other Placings

5th Place – Bianca Plantamura – Open Kilian – skated with Igor Lukanin
5th Place – Isabella Smith – Solo Dance (Silver) – Dance #1, Final
6th Place – Isabella Smith – Solo Dance (Silver) – Dance #2
7th Place – Maria De Silva – Open Fourteenstep – skated with Aurimas Radisauskas
8th Place – Alexandra Bellotti – Solo Dance (Pre Gold) – Final
9th Place – Alexandra Bellotti – Solo Dance (Pre Gold) – Dance #1

2011 Liberty Open

RESULTS FROM THE LIBERTY OPEN 2011

GOLD MEDALS
Dalia Rivkin – Intermediate Long (Q)/Intermediate Long (FR)
Katrina Wang – Intermediate Long (Q)

SILVER MEDAL
Dalia Rivkin – Intermediate Short

BRONZE MEDAL
Katrina Wang – Intermediate Short

FOURTH PLACE
Ella Mizrahi – Novice Ladies Short/Long

FIFTH PLACE
Hannah Gottfried – Intermediate Short
Dalia Rivkin – Novice Ladies Short
Caroline Keefe – Intermediate Long

OTHER PLACINGS
6th Place – Madison Roberts – No Test Freestyle
6th Place – Clair Tomari-Leak – Preliminary Freestyle
7th Place – Anna Farro – Preliminary Freestyle
7TH Place – Ava Sloboda – Juvenile Freestyle
7th Place – Caroline Keefe – Intermediate Short
8TH Place – Hannah Gottfried – Intermediate Long
11th Place – Ava Sloboda – Intermediate Short
12th Place – Megan Belgrave – Intermediate Long
13th Place- Chelsea Mischuk – Juvenile Freestyle
14th Place- Megan Belgrave – Intermediate Short
16th Place- Esther Pesochin- Juvenile Freestyle
21st Place – Katrina Wang – Intermediate Long (FR)

Test Results – April 2011

Caroline Keefe – Novice MIF

Beighley Berger – Pre Preliminary Freestyle, Preliminary Freestyle

Anna Bolshem – Intermediate MIF, Juvenile Free Dance

Brielle Freda – Rocker Foxtrot

Kaitlyn Castelli – Hickory Hoedown, Willow Waltz, Tenfox (completes Bronze Dance test), Junior Freestyle

Chow Lee-Motani – Adult Pre Bronze Freestyle, Adult Bronze MIF, Adult Bronze Freestyle, Adult Silver MIF, Adult Silver Freestyle

Nicolette Suberska – Intermediate MIF

Lisa Marie Zazi – Pre Juvenile MIF

2011 ISU Adult Championships

Results from the ISU Adult Championships, Oberstdorff, Germany

GOLD MEDALS
Rick Breitweiser – Gold Men III and Master’s Men Artistic

2011 48th Annual NJFSC Championships

RESULTS FROM 48th ANNUAL NJCFSC CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS
Kelly Walsh – Senior/Junior Artistic (WINNER – GENEVA EMERSON TROPHY)
Esther Pesochin – Juvenile/Intermediate Artistic, Preliminary/Pre Juvenile Showcase
Julie Neerhout – No Test/ Preliminary Artistic
Chow Lee-Motani – Adult Gold Freestyle, Adult Gold Compulsories
Amanda Kalluf – Beginner Girls Test Track
Kaitlin Chillemi – Basic 4 Elements
Cara Schmidt – Basic 5 Elements
Rachael Schmidt – Basic 6 Elements
Anna Richard – Basic 8 Elements
Rebecca Sorkin – Basic 1 Freeskate
Emily Sorkin – Basic 3 Freeskate
Senior Maneuver Team: Dalia Rivkin, Anastasiya Kononenko, Elisabeth O’Neil, Kelly Walsh

SILVER MEDALS
Morgan Maguire – Basic 6 Elements
Ashley Mooney – Basic 8 Freeskate
Madison Roberts – Freeskate 4
Ryann Johnson – Freeskate 5, Freeskate 5 Compulsories
Tom Kohl – Adult Bronze Freestyle
Taylor Ricca – Preliminary Freestyle (First Round)
Anna Farro – Preliminary Freestyle (First Round
Dalia Rivkin – Intermediate Short, Intermediate Long
Nicolette Tomasini – Senior Short
Kelly Walsh – Senior Long
Adult Maneuver Team: Chow Lee-Montoni, Kyoko Hikita, Norie Kashimura
Bronze Maneuver Team: Clair Tomari-Leak, Esther Pesochin, Taylor Ricca, Cassidy Herko
Introductory Maneuver Team: Amanda Kalluf, Ashley Mooney, Andrea Quinones, Jordan Rose Schneider

BRONZE MEDALS
Clair Tomari-Leek – Pre Preliminary Freestyle
Julie Neerhout – Pre Preliminary Freestyle
Michelle Cella – Pre Preliminary Freestyle
Kaitlyn Castelli – Junior Short, Junior Long
Nicolette Tomasini – Senior Long

PEWTER MEDALS
Hannah Gottfried – Intermediate Short
Elisabeth O’Neill – Novice Short
Silver Maneuver Team: Alexandra Zimmerman, Timmy Mitchell, Katie Kreutz, Julie Neerhout

OTHER PLACINGS
5th Place – Cassidy Herko – Pre Preliminary Freestyle
5th Place – Andrea Quinones – Freeskate 2
5th Place – Olivia Cella – No Test Freestyle
5th Place – Elisabeth O’Neill – Novice Long
5th Place – Kelly Walsh – Senior Short
6th Place – Samantha Marino – Basic 8 Freeskate
8th Place – Gabrielle Patracuolla – Pre Juvenile Freestyle
8th Place – Anna Farro – Preliminary Freestyle (Final Round)
9th Place – Taylor Ricca – Preliminary Freestyle (Final Round)
9th Place – Caroline Keefe – Intermediate Short
9th Place – Hannah Gottfried – Intermediate Long
11th Place – Emma Jang – Juvenile Freestyle
14th Place – Esther Pesochin – Juvenile Freestyle
14th Place – Caroline Keefe – Intermediate Long
15th Place – Alexandra Zimmermann – Intermediate Long

2011 9th Annual Winter Escapade

9th Annual Winter Escapade

Kaitlyn Castelli – 1st Place, Couples Dance
Kyoko Hikita – 1st Place, Adult Ladies Bronze
Katelyn Zincone – 1st Place, Beginner Test Track B
Rick Breitweiser – 2nd Place, Adult Showcase, Level B
Cassidy Herko – 2nd Place, No Test Free Skate – A
Norie Kashimura – 2nd Place, Adult Ladies Bronze
Esther Pesochin – 2nd Place, Pre-Juvenile Free Skate
Esther Pesochin – 2nd Place, Showcase Level A & B
Emily Sorkin – 2nd Place, Basic Skills 3 – B
Christopher Wan – 2nd Place, Couples Dance
Gabrielle Patracuolla – 3rd Place, Preliminary Girls Free Skate
Katie Kreutz – 6th Place, Preliminary Girls Free Skate

Test Results – March 2011

Ryann Johnson – Pre Preliminary MIF

Madison Roberts – Pre Preliminary MIF

Clair Tomari-Leak – Pre Preliminary MIF/Pre Preliminary Freestyle

Michelle Cella – Pre Preliminary MIF

Olivia Cella – Pre Preliminary MIF

Tessa Lytle – Pre Preliminary MIF

Ronit Temchin – Pre Preliminary MIF

Isabella Smith – Pre Preliminary/Preliminary Freestyle

Brianne Soga – Preliminary MIF

Lauren Soga – Preliminary MIF

Catherine Namyotov – Preliminary MIF

Jasmine Namyotov – Preliminary MIF

Alexa Alotta – Preliminary MIF

Eliot Jang – Preliminary MIF

Beighley Berger – Juvenile MIF

Kira Marshall – Juvenile MIF

Rachel Sullivan – Juvenile MIF

Dalia Rivkin – Intermediate Freestyle

Joshua Lidberg – Intermediate Freestyle

Kaitlyn Castelli – Dutch Waltz, Rhythm Blues, Canasta Tango, Swing Dance, Cha Cha

And Fiesta Tango (completes Preliminary and Pre Bronze Dances)

2011 2nd Annual Skylands Ice World Competition

2nd Annual Skylands Ice World Basic Skills Competition

Gold Medals
Cara Schmidt – Basic 3 Elements
Rachel Schmidt – Basic 4 Elements
Ryann Johnson – Compulsories, Freeskate 3/Freeskate 3 program
Anna Richard – Basic 7 Elements
Keira Calderaro – Basic 1 Program
Erin O’Shea – Basic 2 Program
Olivia Cella – Beginner Test Track Program
Michelle Cella – Beginner Test Track Program
Clair Tomari-Leak – No Test Well Balanced Freeskate
Sarah Colon – Pre Preliminary Freestyle
Katie Kreutz – Preliminary Freestyle

Silver Medals
Ashley Siltz – Basic 3 Elements
Daniella Sotland – Basic 7 Elements
Veronica Koralev – Basic 3 with music
Jeilynn Guerro – Freeskate 1 Program