Congratulations to our National Solo Dance Competitors!

  • Kristina Haviland 
  • Anna-Sophia O’Brien
  • Emma Oscilowski
  • Brooke Tufts
Kristina Haviland
Anna Sophia O’Brien
Emma Oscilowski
Brooke Tufts

Tests Passed – August 2019

Enaiyah Martini – Pre Preliminary MIF

Katelyn Marants – Pre Preliminary MIF

Theresa Semaria – Pre Preliminary MIF

Meadow Medina – Pre Preliminary MIF

Searle Conches – Preliminary MIF

Anna Chang – Preliminary MIF

Lina Yim – Preliminary MIF

Amanda Chin – Preliminary MIF/Pre Preliminary FS

Harper Schmid – Preliminary FS

Francine Villarama – Pre Juvenile/Juvenile MIF

Leah Sharpe – Juvenile MIF

Grace Duffy – Juvenile MIF

Estella Riley – Juvenile MIF

Alden Hogg – Intermediate MIF

Adelyn Hoo – Intermediate MIF

Claire Ferguson – Intermediate MIF

Nicole Christou – Novice MIF/Rocker Foxtrot

Natalia Rusin – Junior MIF

Brianna Zubato – Novice Freeskate/Junior MIF

Philip Reyman – Swing Dance/Hickory Hoedown/Willow Waltz/Ten Fox (COMPLETES PRE BRONZE & BRONZE DANCE TESTS)

Cassandra Cavuoto – Junior Freeskate/American Waltz/Tango/Rocker Foxtrot (COMPLETES SILVER DANCE TEST)

Jillian Falletta – Senior MIF

Jennifer Allan – Senior MIF

Amy Rodak – Senior MIF/Preliminary FS

Anya Gu – Senior MIF

Jacqueline Preuninger  – Senior MIF

Results of the 2019 Moran Memorial Championships

GOLD MEDALS

      Patricia Polhemus – Adult Bronze Ladies      

          Mia Lopes – Pre-Freeskate Program

          Anton Fomin – Pre Juvenile Compulsories   

          Olivia  Donayre – Preliminary Compulsories

          Robert Yampolsky – Novice Short Program

          Robert Yampolsky – Novice Freeskate

          Hannan Gallagher – Pre Juvenile Pairs

          Jadon Naismith – Pre Juvenile Pairs

SILVER MEDALS

      Kyoko Hikita – Adult Silver Ladies

          Searle Conches – Freeskate 5 Program

          Maliah Utley – Novice Combined Program

          Paige Parlapiano – Juvenile Program (QR)

BRONZE MEDALS

      Norie Kashimura – Adult Silver Ladies

          Claire Ferguson – Excel Juvenile Plus Program

          Grace Duffy – No Test Freeskate

          Olivia Donayre – Preliminary Girls Freeskate

          Ava Battaglia – Intermediate Combined Freeskate

          Kirk Haugeto – Juvenile Boys Freeskate

OTHER PLACINGS

      5th Place – Amanda Chin – Excel Pre Preliminary Freeskate

          5th Place – Paige Parlapiano (CR) – Juvenile Freeskate

          7th Place – Hannelore Rydquist – Excel Pre Preliminary FS

          8th Place – Anton Fomin – Juvenile Boys Freeskate

          16th Place – Anastasia Zamsha – Juvenile Girls (QR)

RESULTS FROM THE 2019 HERSHEY OPEN

NOTE: FULL RESULTS HAVE NOT BEEN POSTED, WE WILL UPDATE

GOLD MEDALS

      Anna Chang – Freeskate 1 Compulsories

          Samaiya July – Excel Beginner Compulsories

          Eva von der Osten – Pre-Freeskate Compulsories

          Anissa Mamaev – Pre Preliminary Freeskate

SILVER MEDALS

      Eva von der Osten – Pre-Freeskate Program

          Samaiya July – Excel Beginnr Freeskate

          Ava Montaruli – Excel Pre Preliminary FS

          Jillian Falletta – Intermediate Freeskate

          Jennifer Allan – Intermediate Freeskate (BR)

          Brianna Zubatov – Novice Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Jillian Falletta – Intermediate Freeskate Combined, 3rd in Freeskate/5th in Short

      6th Place – Gabriella Di Geronimo – Freeskate 4 Program

7th Place – Sara Neivert – Junior Freeskate Combined, 6th in Freeskate/11 in Short

          7th Place – Jennifer Allan – Intermediate Freeskate (QR)

2019 STATE GAMES OF AMERICA

GOLD MEDALS

    Sara Neivert – Junior Freeskate

          Jillian Falletta – Intermediate Short/Intermediate Freeskate

SILVER MEDALS

    Sara Neivert – Junior Short

          Alexa Nazarko – Junior Freeskate

          Jennifer Alllan – Intermediate Short/Intermediate Freeskate

          Anna DeSimone-Kiss – Basic 3 Program

BRONZE MEDALS

    Alexa Nazarko – Junior Short

OTHER PLACINGS

    4th Place – Emma Howard – Basic 6 Program

          4th Place – Catherine Chandler – Preliminary Compulsories

          7th Place – Catalina Narvaez – No Test Freeskate

          7th Place – Dasha Portnov – Preliminary Freeskate

          7th Place – Kelly Dudonis – Freeskate 1

2019 LAKE PLACID ICE DANCE CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS

          Anna Sophia O’Brien – Juvenile Solo Combined Dance

          Brooke Tufts  – Junior Solo Combined Dance/Pre Gold Shadow

                             Dance

SILVER MEDALS

          Anna Sophia O’Brien – Intermediate Combined Dance

BRONZE MEDALS

     Anna Sophia O’Brien – Pre Silver Solo Pattern Dance

          Sophia & Nicholas Kartashov – Pre Juvenile Pattern Dance

          Elise Nelson – Open Silver Samba

OTHER PLACINGS

     4th Place – Kristina Haviland – Juvenile Solo Combined Dance

          4th Place – Rylen Lukanin and Patrick O’Brien – Pre Juvenile

                             Pattern Dance

          6th Place – Emma Oscilowski – Juvenile Solo Combined Dance

          9th Place – Kristina Haviland – Pre Silver Solo Dance

NJFSC members having a great time at the 2018-2019 awards party!

Special thanks to Michelle Woodside for your dedicated work on the party.

Congratulations to our 2018-2019 NJFSC Award Recipients!

STATEN ISLAND SKATING PAVILION: EVA VON DER OSTEN; SKYLANDS ICE WORLD: HEIDI GALLAGHER; FLOYD HALL ARENA: CATALINA NARVAEZ; LEARN TO SKATE: Anna De Simone-Kiss; DANCE: Anna Sophia O’Brien; MIF: Amy Rodak and Gabriella Rodek; ADULT: Jedediah Pencinger; FREESKATE: Maliah Utley; JUNIOR ACHIEVEMENT AWARD: Catherine Chandler; SENIOR ACHIEVEMENT AWARD: ROBERT YAMPOLSKY, VOLUNTEERS OF THE YEAR AWARD:  Jillian Falletta & Teri Wheeler; PRESIDENT’S AWARD: PAIGE PARLAPIANO

Tests Passed – July 2019

TESTS PASSED – JULY 2019

Kirk Haugeto – Juvenile MIF/Juvenile Freeskate

Lianna Vaccaro – Juvenile MIF

Anton Fomin – Juvenile MIF

Ava Battaglia – Novice MIF

Valeria Gusarova – Novice MIF

Catherine Orr – Senior MIF

Gabriella Rodek – Dutch Waltz/Canasta Tango/Rhythm Blues (Completes Preliminary Dance Test)/Cha Cha

Jacqueline Preuninger – Foxtrot/European Waltz/Fourteenstep (Completes Pre Silver Dance Test)

Lena Lewis – Viennese Waltz

Results from 2019 US Collegiate Championships

Senior Ladies

22nd – Olivia Dahlgren

Senior Men

Bronze Medal – Tony Lu