Results from the 2018 Lake Placid Figure Skating Competition

RESULTS FROM THE 2018 LAKE PLACID FIGURE SKATING COMPETITION

GOLD MEDALS

Paige Parlapiano – Pre Juvenile Freeskate

SILVER MEDALS

Adrian Vecchio – Intermediate Freeskate

Natalia Rusin – Intermediate (TT) Freeskate

BRONZE MEDALS

Sara Neivert – Novice Short

Jill Baker – Preliminary Freeskate

Claire Ferguson – No Test Freeskate

Alexandra Perez – Pre Preliminary Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Jillian Falletta – Intermediate Freeskate

5th Place  – Jillian Falletta – Intermediate Short

5th Place –  Alden Hogg – Pre Juvenile Freeskate

5th Place – Harper Schnid – No Test Freeskate

6th Place – Sara Neivert – Novice Freeskate

6th Place – Adelyn Hoo – Preliminary Freeskate

7th Place – Audrey Steinbach – Preliminary Freeskate

7th Place – Ashley Le – Junior Short

9th Place – Jennifer Allan – Intermediate Short

10th Place – Talia Kruzhkov – Intermediate Short/Intermediate Freeskate

13th Place – Jennifer Allan – Intermediate Freeskate

16th Place – Eliana Schach – Senior Freeskate

16th Place – Ashley Le – Junior Freeskate

20th Place – Eliana Schach – Senior Short

22nd Place – Anna Vernikov – Junior Short

26th Place – Anna Vernikov – Junior Freeskate

Results from the 2018 Chesapeake Open

RESULTS FROM THE 2018 CHESAPEAKE OPEN

GOLD MEDALS

Emma Howard – Basic 4 Program

Catalina Narvaez – Freeskate 4 Program

Catherine Chandler – Pre Preliminary Compulsories/Pre Preliminary Jumps

Kristina Haviland – Bron\ze Solo Pattern Dance

SILVER MEDALS

Amy Rodak – Pre Preliminary Compulsories/Pre Preliminary Spins

Tony Lu – Senior Short/Senior Freeskate

Anna Sophia O’Brien – Pre Bronze Solo Pattern Dance

BRONZE MEDALS

Amy Rodak – Pre Preliminary Jumps

Ashley Bain – Gold Solo Pattern Dance

OTHER PLACINGS

5th Place – Alexandra Dionisio – High Beginner Freeskae

5th Place – Amy Rodak – No Test Freeskate

5th Place – Catherine Chandler – Pre Preliminary Freeskate

7th Place – Anna Sophia O’Brien & Steven Wei – Juvenile Combined Dance

8th Place – Jonathan Lai – Pre Silver Solo Pattern Dance

15th Place – Juvenile Solo Combined Dance

Results from the Edward G. Pickens 2018

RESULTS FROM THE EDWARD G. PICKENS 2018

GOLD MEDALS

Anna Sophia O’Brien – Pre Bronze Solo Pattern Dance

Ashley Bain – Gold Solo Pattern Dance

OTHER PLACINGS

4th Place – Kristina Haviland – Bronze Solo Pattern Dance

9th Place – Kristina Haviland – Juvenile Solo Combined Dance

Results from the 2018 Atlanta Open

RESULTS FROM THE 2018 ATLANTA OPEN

Kristina Haviland

2nd Place – Juvenile Short

3d Place – Juvenile Combined Solo Dance

4th Place – Bronze Solo Pattern Dance

7th Place – Juvenile Freeskate

Tests Passed – June 2018

TESTS PASSED – JUNE 2018

Kenneth Lim – Pre Preliminary MIF/Pre Preliminary Freeskate

Steven Gansberg – Pre Preliminary MIF

Emily Sorkin – Pre Preliminary MIF

Gabriella Di Geronimo – Pre Preliminary MIF

Leah Levant – Pre Preliminary MIF

Rachel Hershkowitz – Pre Preliminary MIF

Kirk Haugeto – Preliminary Freeskate

Gabriella Heyman – Preliminary MIF

Katie Wrobleski – Preliminary MIF

Tegan Dingwell – Preliminary MIF

Olga Bogatova – Pre Juvenile MIF

Veronica Voronkov – Pre Juvenile Freeskate

Nicolette Kadenko – Juvenile MIF

Alexandra Alisiyonak – Juvenile MIF/Pre Preliminary Freeskate

Catherine Chandler – Juvenile MIF/

Anna Sophia O’Brien – Intermediate MIF

Joy Kim – Intermediate MIF

Steven Wei – Intermediate MIF

Jillian Falletta – Intermediate Freeskate

Talia Kruzhkov – Novice MIF

Lana Clesca – Novice MIF

Sarah Li – Novice MIF

Robert Yampolsky – Senior MIF

Melanie Migliorato – Senior MIF

Trinity Cirinelli – Solo Dutch Waltz, Solo Rhythm Blues, Solo

Canasta Tango (Completes Preliminary Dance Test) –

Juvenile Freeskate

Lena Lewis – Starlight Waltz (Completes Pre Gold Dance Test)

Grace Kim – Willow Waltz/Hickory Hoedown (Completes Bronze

Dance Test)

Joy Kim – Swing Dance/Cha Cha/Fiesta Tango (completes

Pre Bronze Dance Test)

Results from the 2018 Garden State Games

RESULTS FROM THE 2018 GARDEN STATE GAMES

2018 gsg ijs results     2018 GSG 6.0 Results

GOLD MEDALS

Jillian Falletta – Intermediate Short

Robert Yampolsky – Intermediate Short/Intermediate Freeskate

Ashley Le – Junior Short/Junior Freeskate

Amanda Hsu – Junior Short

Eliana Schach – Senior Short

Anna Vernikov – Junior Freeskate

Rachel Hershowitz – High Beginner Compulsories

Wren Cindirch – Juvenile (TT) Freeskate

Jennifer Allan – Intermediate (TT) Freeskate

Catherine Chandler – Pre Preliminary Freeskate

Kirk Haugeto – Preliminary Freeskate

Makalya Hamilton – No Test Spins

Kristina Haviland – Pre Juvenile/Juvenile Spins

Anabel Baxter – No Test Freeskate

Emma Howard – Basic 4 Program

SILVER MEDALS

Kristina Haviland – Intermediate Short

Lauren Thomases – Open Juvenile Freeskate

Jillian Falletta – Intermediate Freeskate

Amanda Hsu – Junior Freeskate

Eliana Schach – Senior Freeskate

Gabriella DiGeronimo – High Beginner Compulsories

Emma Oscilowski – Pre Juvenile Freeskate

Susan Tomaski – Adult Pre Bronze Freeskate

Amy Rodak – Pre Preliminary Compulsories

Wren Cindrich – Pre Juvenile/Juvenile Spins

Victoria Haviland – Pre Juvenile/Juvenile Spins

Jillian Falletta – Intermediate/Novice Spins

Emily Lockwood – Beginner Freeskate

Estella Riley – High Beginner Freeskate

Maci Gnecco – High Beginner Freeskate

Kelly Dudonis – Basic 4 Program

Catalina Narvaez – Freeskate 5 Program

Makalya Hamilton – Pre Preliminary (TT) Freeskate

BRONZE MEDALS

Anna Vernikov – Junior Short

Serena Decatrel – Open Juvenile Freeskate

Kristina Haviland – Juvenile Freeskate

Jennifer Allan – Intermediate/Novice Spins

Blythe Dudley – Preliminary (TT) Freeskate

Oleysa Naryshkina – Pre Preliminary Freeskate

Harlow Yappen – Pre Preliminary Freeskate

Catherine Chandler – Pre Preliminary Compulsories

Rachel Hershkowitz – High Beginner Freeskate

Amy Rodak – No Test Freeskate

Christelle Jan Villarama – Basic 4 Program

Victoria Shikata – Pre Preliminary (TT) Freeskate

OTHER PLACINGS

4h Place – Jennifer Allan – Intermediate Short

4th Place – Manali Patel – Beginner Freeskate

4th Place – Gabriella DiGeronimo – High Beginner Freeskate

4th Place – Jacqueline Lee – No Test Freeskate

4th Place – Rylen Lukanin – Basic 3 Program

4th Place – Megan Lutz – Basic 4 Program

4th Place – Audrey Steinbach – Preliminary Freeskate

4th Place – Makalya Hamilton – Pre Preliminary Compulsories

5th Place – Alexandra Dionisio – High Beginner Freeskate

5th Place – Victoria Haviland – Juvenile Freeskate

5th Place – Olga Bogatova – Pre Preliminary (TT) Program

5th Place – Sarah Fasanaro – Preliminary (TT) Freeskate

5th Place – Ariana Platonova – Pre Preliminary Freeskate

6th Place – Dasha Portnov – Freeskate 4 Program

8th Place – Victoria Haviland – Intermediate Short

Withdrawn

Sofia Zotti – Intermediate Short/Intermediate Freeskate

Sofia Cadabel  – Freeskate 2 Program

North Jersey Annual Award Party, August 5, 2018

North Jersey Figure Skating Club Annual Award Party

Join us for an Indoor Lunch Buffet!  (smart casual dress)

Sunday, August 5, 2018

1:00pm – 5:00pm

Washington Township Columbian Club

79 Pascack Road, Washington Township, NJ 07676

(Bergen County off the Garden State Parkway North)

 2017-2018 and 2018-2019 Club Members, Family, Associate Members, Skating Coaches and Invited Guests.

*Enjoy a hearty lunch with skating friends.

*Club awards will be distributed.

*Come and congratulate our members who have tested and competed this year.

Cost: $10 per person (5 and under is free)

Must RSVP by July 28 to mishiwoodside@gmail.com or call Michelle at (973)696-3714.

Mail payments to: NJFSC, 10 Hollow Brooke Court, Wayne, NJ 07470

 

There are two opportunities for you to earn volunteer credits.  We need 1 (or 2) family to create simple centerpieces for the party tables.  Also, we will need 5 families to each bring 2 dozen homemade cookies or cupcakes as part of our dessert selection.  Please volunteer using the sign-up-genius link.

Also, we are planning to put together a video/slideshow of our skaters.  Send pictures and videos of your skaters at any/all stages of their skating endeavors to Michelle at mishiwoodside@gmail.com before July 29.

 

See you all at the indoor lunch buffet!

Tests Passed – May 2018

TESTS PASSED – MAY 2018

Manali Patel – Pre Preliminary MIF

Gabrielle Dixon – Pre Preliminary MIF

Hannah Peterson – Preliminary MIF

Emily Lockwood – Preliminary MIF

Emma Liao – Preliminary MIF

Erin Liao – Preliminary MIF

Lana Clesca – Preliminary Freeskate

Megan Neer – Adult Bronze Freeskate

Jacqueline Lee – Dutch Waltz/Rhythm Blues/Canasta Tango

(Completes Preliminary Dance Test)

Pamela Federbusch – Novice Free Dance Test

Lauren Thomases – Pre Juvenile MIF/Pre Juvenile Freeskate

Grace Duffy – Pre Juvenile MIF

Samantha Fernandez – Pre Juvenile MIF

Hannah Gallagher – Juvenile MIF

Lauren Thomases – Juvenile MIF

Adelyn Hoo – Juvenile MIF

Audrey Steinbach – Juvenile MIF

Paige Parlapiano – Juvenile MIF

Wren Cindrich – Juvenile MIF/Juvenile Freeskate

Alexandra Perez – Juvenile MIF/Pre Preliminary Freeskate

Anna Ganyeyeva – Intermediate Freeskate

Catherine Orr – Junior MIF

Kristina Haviland – Senior MIF

Savannah Barr – Senior MIF

Robert Yampolsky – Senior MIF

Results from the 2018 Garren Invitational

RESULTS FROM THE 2018 GARREN INVITATIONAL

 

GOLD MEDALS

Kristina Haviland – Intermediate (TT) Freeskate/Intermediate

Spins/Bronze Pattern Dance

Victoria Haviland – Juvenile (TT) Freeskate/Juvenile Jumps

SILVER MEDALS

Kristina Haviland – Intermediate Jumps

Results from the 2018 Morris Open Solo Dance Series

RESULTS FROM THE 2018 MORRIS OPEN – SOLO DANCE SERIES

GOLD MEDALS

Ashley Bain – Gold Solo Pattern Dance

SILVER MEDALS

Anna Sophia O’Brien – Pre Bronze Solo Pattern Dance

OTHER PLACINGS

4th Place – Kristina Haviland – Juvenile Solo Dance/Bronze Solo

Pattern Dance

5th Place – Jonathan Lai – Pre Silver Solo Pattern Dance