Congratulations to our 2018 North Atlantic Regional Competitors!

Congratulations to our 2018 North Atlantic Regional Competitors!

Qualifying for the Eastern Sectional:

Tony Lu, Junior Men

Robert Yampolsky, Intermediate Men

Anna Sophia O’Brien and Stephen Wei, Juvenile Dance  

 North Atlantic Regional Final Round Results:

Juvenile Girls Free Skate Final: Jillian Falletta, 17th; Ava Battaglia, 24th

Juvenile Boys Final: Adrian Vecchio, 7th

Intermediate Ladies Final: Maliah Utley, 9th; Taylor Ricca, 13th

Intermediate Men’s Final: Robert Yampolsky, 4th; Willie Sun, 5th

Novice Ladies Final: Summer Kaminski, 9th

Junior Ladies Final: Ashley Le, 5th; Eliana Schah, 10th; Anna Vernikov, 11th; Anna Faro, 18th; Dana Fialkowski, 24th

Senior Ladies Final: Chelsea Mischuk, 6th; Kelly Koons, 14th  

North Atlantic Regional Qualifying Round Results:

Juvenile Girls Group B: Gabriella Rodek, 8th

Juvenile Girls Group C: Ava Battaglia, 6th; Rachel Farber, 7th

Juvenile Girls Group D: Jennifer Allan, 9th; Victoria Haviland, 13th

Juvenile Girls Group E: Kristina Haviland,11th

Juvenile Girls Group F: Jillian Falletta, 4th; Talia Kruzhkov, 15th

Intermediate Ladies Group A: Sara Neivert, 9th

Intermediate Ladies Group C: Sofia Zotti, 11th

Intermediate Ladies Group D: Maliah Utley, 4th; Taylor Ricca, 5th

Novice Ladies Group A: Summer Kaminski, 3rd; Tiffany-Emma Pilkin, 15th

RESULTS FROM THE 2017 MID-ATLANTICS FIGURE SKATING CHAMPIONSHIPS

RESULTS FROM THE 2017 MID-ATLANTICS FIGURE SKATING CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS

Paige Parlapiano – No Test Freeskate

Audrey Steinbach – No Test Freeskate

Anya Gu – Pre Juvenile Freeskate

Antonella Fabzarano – Pre Preliminary (TT) Freeskate

Angela Volkova – Preliminary Freeskate

SILVER MEDALS

Kirk Haugeto – Pre Preliminary Freeskate

BRONZE MEDALS

Adelyn Hoo – No Test Freeskate

Harlow Yappen – No Test Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Amanda Hsu – Juvenile Freeskate (QR)

4th Place – Jenna Gu – Pre Juvenile Freeskate

5th Place – Anastasiya Kononenko – Senior Short

5th Place – Valerie Woodside – No Test Freeskate

5th Place – Tiffany Pilkin – Novice Freeskate

6th Place – Anna Vernikov – Junior Freeskate

6th Place – Summer Kaminski – Novice Short

6th Place – Tiffany Pilkin – Novice Short

7th Place – Anna Vernikov – Junior Short

7th Place – Amanda Hsu – Juvenile Freeskate (Final Round)

9th Place – Anastasiya Kononenko – Senior Freeskate

9th Place – Lauren Thomasas – Preliminary Freeskate

10th Place – Talia Kruzhkov – Juvenile Freeskate