Results form 2019 Morris Open

RESULTS FROM THE 2019 MORRIS OPEN

GOLD MEDALS

Anna De Simone-Kiss – Basic 2 Program

Grace Gu – Basic 4 Program/Basic 4 Elements

Leah Sharpe – Excel High Beginner Freeskate

Samaiya July – Freeskate 1 Compulsories

Searle Conches – Freeskate 1 Program

Sophia Caiazzo – Freeskate 4 Program

Angelina Caiazzo – Freeskate 2 Program

Victoria Haviland – Excel Juvenile Plus Freeskate

Brooke Tufts – Excel Junior Ladies Freeskate

Kristina Haviland – Juvenile Solo Combined Dance

Kristina Haviland – Intermediate Excel Freeskate

Valeria Gusarova – Juvenile Freeskate (QR)

Amanda Hsu – Junior Freeskate

Sophia Caiazzo and Angelina Caiazzo – Preliminary Shadow Dance

SILVER MEDALS

Ariana Platonova – Preliminary Freeskate

Vivian Warshawsky – Freeskate 1 Program

Anissa Mamaev – No Test Freeskate

Gabrielle Chien – No Test Freeskate

Jill Baker – Excel Juvenile Plus Freeskate

Cassandra Cavuoto – Excel Novice Freeskate

BRONZE MEDALS

Eva von der Osten – Basic 5 Program

Sophie Zhang- Preliminary Freeskate

Oleysa Naryshkina – Preliminary Freeskate

Yara Ghanem – Basic 6 Program

Naomi Moffett – No Test Freeskate

Catalina Narvaez – No Test Freeskate

Anna Sophia O’Brien – Juvenile Solo Combined Dance

OTHER PLACINGS

4th Place – Harper Schmid – Pre Preliminary Freeskate

4th Place – Rachel Hershkowitz – Excel Pre Preliminary Freeskate

4th Place – Samaiya July – Freeskate 1 Program

4th Place – Sofia Cadabel – Freeskate 2 Program

4th Place – Anton Fomin – Juvenile Freeskate

4th Place – Audrey Steinbach – Excel Juvenile Plus Freeskate

5th Place – Olivia Donayre – Preliminary Freeskate

5th Place – Emma Howard – Basic 6 Program

5th Place – Alexandra Dionisio – Excel High Beginner Freeskate

5th Place – Ella Loscalzo – Freeskate 5 Program

5th Place – Makayla Hamilton – Excel Preliminary Plus Freeskate

5th Place – Rachel Farber – Intermediate Freeskate

5th Place – Amanda Hsu – Junior Short

6th Place – Kristina Haviland – Intermediate IJS Short

6th Place – Kristina Haviland – Pre-Silver Solo Pattern Dance

Pre Silver Solo Dance

6th Place – Dasha Portnov – Preliminary Freeskate

6th Place – Amy Rodak – Pre Preliminary Freeskate

6th Place – Rylen Lukanin – Freeskate 1 Program

6th Place – Emma Oscilowski – Juvenile Solo Combined Dance

7th Place – Anna Sophia O’Brien – Pre Silver Solo Dance

8th Place – Victoria Haviland – Intermediate Short

8th Place – Valeria Gusarova – Juvenile Freeskate (FR)

9th Place – Paige Parlapiano – Juvenile Freeskate

17th Place – Wren Cindrich – Intermediate Short