Archives for July 2018

Results from the 2018 Lake Placid Figure Skating Competition

RESULTS FROM THE 2018 LAKE PLACID FIGURE SKATING COMPETITION

GOLD MEDALS

Paige Parlapiano – Pre Juvenile Freeskate

SILVER MEDALS

Adrian Vecchio – Intermediate Freeskate

Natalia Rusin – Intermediate (TT) Freeskate

BRONZE MEDALS

Sara Neivert – Novice Short

Jill Baker – Preliminary Freeskate

Claire Ferguson – No Test Freeskate

Alexandra Perez – Pre Preliminary Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Jillian Falletta – Intermediate Freeskate

5th Place  – Jillian Falletta – Intermediate Short

5th Place –  Alden Hogg – Pre Juvenile Freeskate

5th Place – Harper Schnid – No Test Freeskate

6th Place – Sara Neivert – Novice Freeskate

6th Place – Adelyn Hoo – Preliminary Freeskate

7th Place – Audrey Steinbach – Preliminary Freeskate

7th Place – Ashley Le – Junior Short

9th Place – Jennifer Allan – Intermediate Short

10th Place – Talia Kruzhkov – Intermediate Short/Intermediate Freeskate

13th Place – Jennifer Allan – Intermediate Freeskate

16th Place – Eliana Schach – Senior Freeskate

16th Place – Ashley Le – Junior Freeskate

20th Place – Eliana Schach – Senior Short

22nd Place – Anna Vernikov – Junior Short

26th Place – Anna Vernikov – Junior Freeskate

Results from the 2018 Chesapeake Open

RESULTS FROM THE 2018 CHESAPEAKE OPEN

GOLD MEDALS

Emma Howard – Basic 4 Program

Catalina Narvaez – Freeskate 4 Program

Catherine Chandler – Pre Preliminary Compulsories/Pre Preliminary Jumps

Kristina Haviland – Bron\ze Solo Pattern Dance

SILVER MEDALS

Amy Rodak – Pre Preliminary Compulsories/Pre Preliminary Spins

Tony Lu – Senior Short/Senior Freeskate

Anna Sophia O’Brien – Pre Bronze Solo Pattern Dance

BRONZE MEDALS

Amy Rodak – Pre Preliminary Jumps

Ashley Bain – Gold Solo Pattern Dance

OTHER PLACINGS

5th Place – Alexandra Dionisio – High Beginner Freeskae

5th Place – Amy Rodak – No Test Freeskate

5th Place – Catherine Chandler – Pre Preliminary Freeskate

7th Place – Anna Sophia O’Brien & Steven Wei – Juvenile Combined Dance

8th Place – Jonathan Lai – Pre Silver Solo Pattern Dance

15th Place – Juvenile Solo Combined Dance

Results from the Edward G. Pickens 2018

RESULTS FROM THE EDWARD G. PICKENS 2018

GOLD MEDALS

Anna Sophia O’Brien – Pre Bronze Solo Pattern Dance

Ashley Bain – Gold Solo Pattern Dance

OTHER PLACINGS

4th Place – Kristina Haviland – Bronze Solo Pattern Dance

9th Place – Kristina Haviland – Juvenile Solo Combined Dance

Results from the 2018 Atlanta Open

RESULTS FROM THE 2018 ATLANTA OPEN

Kristina Haviland

2nd Place – Juvenile Short

3d Place – Juvenile Combined Solo Dance

4th Place – Bronze Solo Pattern Dance

7th Place – Juvenile Freeskate

Tests Passed – June 2018

TESTS PASSED – JUNE 2018

Kenneth Lim – Pre Preliminary MIF/Pre Preliminary Freeskate

Steven Gansberg – Pre Preliminary MIF

Emily Sorkin – Pre Preliminary MIF

Gabriella Di Geronimo – Pre Preliminary MIF

Leah Levant – Pre Preliminary MIF

Rachel Hershkowitz – Pre Preliminary MIF

Kirk Haugeto – Preliminary Freeskate

Gabriella Heyman – Preliminary MIF

Katie Wrobleski – Preliminary MIF

Tegan Dingwell – Preliminary MIF

Olga Bogatova – Pre Juvenile MIF

Veronica Voronkov – Pre Juvenile Freeskate

Nicolette Kadenko – Juvenile MIF

Alexandra Alisiyonak – Juvenile MIF/Pre Preliminary Freeskate

Catherine Chandler – Juvenile MIF/

Anna Sophia O’Brien – Intermediate MIF

Joy Kim – Intermediate MIF

Steven Wei – Intermediate MIF

Jillian Falletta – Intermediate Freeskate

Talia Kruzhkov – Novice MIF

Lana Clesca – Novice MIF

Sarah Li – Novice MIF

Robert Yampolsky – Senior MIF

Melanie Migliorato – Senior MIF

Trinity Cirinelli – Solo Dutch Waltz, Solo Rhythm Blues, Solo

Canasta Tango (Completes Preliminary Dance Test) –

Juvenile Freeskate

Lena Lewis – Starlight Waltz (Completes Pre Gold Dance Test)

Grace Kim – Willow Waltz/Hickory Hoedown (Completes Bronze

Dance Test)

Joy Kim – Swing Dance/Cha Cha/Fiesta Tango (completes

Pre Bronze Dance Test)