Archives for April 2018

Congratulations Tara Cioppa! 2018 United States Figure Skating National Champion, Adult Pairs

Congratulations Larry Frenock! 2018 United States Figure Skating Adult National Champion, Men’s Bronze IV

Congratulation Rick Breitweiser, 2018 United States Adult National Champion Gold Men IV, V

Test Passed – March 2018

TESTS PASSED – MARCH 2018

Leah Sharpe – Pre Preliminary MIF

Francine Villarama – Pre Preliminary MIF

Harlow Yappen – Pre Preliminary Freeskate

Kirk Haugeto – Pre Preliminary Freeskate/Preliminary MIF

Adelaide Rafieyan – Preliminary MIF

Anabel Baxter – Preliminary MIF

Bronwyn Rafieyan – Preliminary MIF

Anissa Mamaev – Preliminary MIF

Estella Riley – Preliminary MIF

Naomi Moffett – Preliminary MIF

Leslie Bittner – Preliminary MIF

Adelyn Hoo – Preliminary Freeskate

Paige Parlapiano – Preliminary Freeskate

Audrey Steinbach – Preliminary Freeskate

Jill Baker – Preliminary Freeskate

Harlow Yappen – Pre Juvenile MIF

Lydia Maldonado – Pre Juvenile MIF

Brooke Mortillo – Pre Juvenile MIF

Angela Volkova – Pre Juvenile MIF/Juvenile MIF

Dana Hennings – Juvenile MIF

Aiden Hogg – Juvenile MIF

Olivia Lee – Juvenile MIF

Jennifer Allan – Intermediate Freeskate

Rachel Farber – Intermediate Freeskate

Adrian Vecchio – Intermediate Freeskate

Ava Battaglia – Intermediate Freeskate

Talia Kruzhkov – Intermediate Freeskate

Amy Rodak – Intermediate MIF

Anya Gu – Novice MIF

Lyra Tomlijanovich – Novice MIF

Trinity Cirinelli – Novice MIF

Anya Ganyeyeva – Senior MIF

Lena Lewis – Kilian and Blues

Renata Zachariah – Adult Rocker Foxtrot

Kristina Haviland – Ten Fox/Willow Waltz/Hickory Hoedown (Completes Bronze Dance Test)

Olivia Awe – Solo Dutch Waltz/Solo Rhythm Blues/Solo Canasta Tango (completes

Preliminary Dance Test)

Results of 2018 Eastern Adult Sectional

Tara Cioppa

2nd place – Championship Masters Pairs

11th place – Championship Gold Ladies Group A

 

Keri Dempsey

3rd place – Bronze Ladies I Group B

 

Pamela Federbusch

2nd place – Silver Solo Dance

3rd place – Championship Dance

 

Larry Frenock

1st place – Bronze Dramatic IV, V

1st place – Bronze Light Entertainment IV, V

2nd place – Bronze Men

 

Kyoko Hikita

3rd place – Silver Ladies III, Group B

11th place – Championship Silver Ladies QR Group C

 

Norie Kashimura

4th place – Silver Ladies III, Group A

11th place – Championship Silver Ladies QR Group A

 

Noel Lethbridge

9th place – Championship Masters Intermediate-Novice Ladies

 

Jedediah Pencinger

5th place – Championship Silver Men

 

Deana Sroka

7th place – Championship Masters Intermediate-Novice Ladies