Archives for July 2016

Test Results – July 2016

TEST RESULTS – JULY 2016

Eleanor Tietjen – Pre Preliminary MIF

Misha Shintaku – Pre Preliminary MIF

Lucy Bulosan – Pre Preliminary MIF/Pre Preliminary Freeskate

Anna Sophia O’Brien – Preliminary MIF

Francesca O’Brien – Preliminary MIF

Livia Ilasz – Pre Juvenile MIF

Keira Lau – Intermediate MIF

Willie Sun – Novice MIF

Brianna Llanos – Novice MIF

Anna Vernikov – Novice Freeskate

Jacqueline Buckerberger – Novice Freeskate

Chelsea Mischuk – Junior Freeskate

Kelly Lau – Junior MIF

Allison Mulvaney – Senior MIF

Keri Zhang – Senior MIF

Susan Dumont – Adult Paso Doble

(Completes Adult Pre Gold Dance Test)

Alexandros  Gaffney – Pre Juvenile/Juvenile MIF

Simone Kim – Quickstep/Westminster Waltz (Completes Gold Dance Test)

Tiffany Wu – Tango Romantica/Rhumba

Bianca Plantamura – Rhumba

Results from the 2016 Philadelphia Summer Challenge

RESULTS FROM THE 2016 PHILADELPHIA SUMMER CHALLENGE

GOLD MEDALS

Kyoko Hikita – Adult Silver Freeskate

Kristina Haviland – Juvenile Showcase/Juvenile Compulsories/Juvenile Jumps

SILVER MEDALS

Robert Yampolsky – Juvenile Freeskate

Victoria Haviland – Preliminary Spins

BRONZE MEDALS

Tony Lu – Junior Short/Junior Freeskate

Norie Kashimura – Adult Silver Freeskate

OTHER PLACING

4th Place – Haley Yao – Junior Freeskate (QR)

4th Place – Victoria Haviland – Preliminary Freeskate/Preliminary Jumps

5th Place – Victoria Haviland – Preliminary Compulsories

6th Place – Haley Yao – Junior Short (QR)

6th Place – Summer Kaminski – Intermediate Freeskate (QR)

7th Place – Sophia Farajallah – Pre Preliminary Freeskate

7th Place – Kelly Koons – Junior Freeskate

7th Place – Chelsea Mischuk – Junior Short

7th Place – Ava Sloboda – Junior Short

7th Place – Anna Vernikov – Intermediate Short (QR)

7th Place – Summer Kaminski – Intermediate Short

8th Place – Chelsea Mischuk – Junior Freeskate

8th Place – Haley Yao – Junior Freeskate (FR)/ Junior Short (FR)

8th Place – Kelly Koons – Junior Short

8th Place – Dalia Rivkin – Senior Short

10th Place – Taylor Ricca – Intermediate Short/Intermediate Freeskate

14th Place – Dana Falkowski – Novice Short

14th Place – Kristina Haviland – Intermediate Short/Juvenile Freeskate

15th Place – Dana Falkowski – Novice Freeskate

15th Place – Ava Sloboda – Junior Freeskate

15th Place – Cassandra Cavuoro – Juvenile Freeskate

19th Place – Summer Kaminski – Intermediate Freeskate (FR)

24th Place – Anna Vernikov – Intermediate Short (FR)

Test Results – June 2016

TESTS RESULTS – JUNE 2016

Talia Kruzhkov – Pre Preliminary Freeskate

Lauren Thomases – Pre Preliminary MIF/Pre Preliminary Freeskate

Brooke Mortillo – Pre Preliminary/Preliminary MIF

Hannah Gallagher – Preliminary MIF

Jill Baker – Preliminary MIF

Harlow Yappen – Preliminary MIF

Olivia Lee – Preliminary MIF

Melanie Vugelman – Preliminary MIF

Gabriella Perrotta – Preliminary MIF

Sarah Fasanaro – Preliminary MIF

Emily Xing – Pre Juvenile MIF

Alexa Bruni – Pre Juvenile MIF

Joy Kim – Pre Juvenile MIF

Brianna Llanos – Pre Juvenile Freeskate

Ava Battaglia – Pre Juvenile Freeskate

Natalia Rusin – Juvenile Freeskate

Rachel Peverly – Juvenile Freeskate

Grace Kim – Juvenile MIF

Esther Bilenken – Juvenile MIF

Cassandra Cavuoto – Juvenile Freeskate

Lana Utley – Novice MIF/Intermediate Freeskate

Maliah Utley – Intermediate MIF

Summer Kaminski – Intermediate Freeskate

Elliot Jang – Novice Freeskate

Farrah Way – Novice Freeskate

Victoria Garritt – Junior MIF/Novice Freeskate

Amanda Hsu – Junior MIF

Dalia Rivkin – Senior Freeskate

Ella Mizrahi – Senior Freeskate

Noel Lethbridge – Adult Silver MIF/Adult Silver Freeskate

Susan Dumont – Adult Bronze Free Dance/Adult Blues

Olivia Dahlgren – Intermediate Free Dance

Lauren Soga – Rocker Foxtrot/Tango (COMPLETES SILVER DANCE TEST LEVEL)

Results from the 2016 Chesapeake Open

RESULTS FROM THE 2016 CHESAPEAKE OPEN

GOLD MEDALS

Catherine Chandler – Beginner Compulsories

SILVER MEDALS

Francesca O’Brien – Basic 3 Freeskate/Compulsories

Catherine Chandler – Basic 4 Freeskate/High Beginner

Jumps

OTHER PLACINGS

5TH Place – Valerie Sroka – Juvenile Combined Solo Dance

6th Place – Anna Sophia O’Brien – Pre Juvenile Pattern

Dance

7th Place – Valerie Sroka – Bronze Solo Dance

7th Place – Julie Neerhout – Junior Solo Combined Dance

10th Place – Tiffany Pilkin – Novice Short

11th Place – Tiffany Pilkin – Novice Freeskate