Archives for September 2015

Test Results – September 2015

TEST RESULTS– SEPTEMBER 2015

Shivani Chawla – Preliminary MIF

Emily Xing – Preliminary MIF

Marina Calleo – Preliminary MIF

Katelyn Edelbach – Pre Juvenile MIF

Cassandra Cavuoto – Intermediate MIF/Pre Juvenile Freeskate

Natalia Rusin – Juvenile MIF/Preliminary Freeskate

Amanda Hsu – Intermediate MIF/Preliminary Freeskate

Tiffany Pilkin – Novice Freeskate

Dana Fialkowski – Junior MIF

Angela Maliakal – Senior MIF

Alexis Hoschek – Senior MIF

Congratulations to Tony Lu for your 6th & 7th place results at the ISU Junior Grand Prix!

Well Done!

Tony Lu

Tony Lu

Tiffany Wu with Olympic Gold Medalists Meryl Davis & Charlie White at the 2015 National Solo Dance Competition.

Congratulations to our 2015 US National Solo Dance Competitors!

 Pewter Medal: Lena Lewis, Pre-Silver Solo Pattern Dance

7th Place  – Tiffany Wu – Senior Combined Solo Dance

8TH Place – Jonathan Lai – Bronze Solo Dance

8th Place – Wiffany Wu – Gold Solo Dance (Final)

8th Place – Julie Neerhout – Novice Combined Solo Dance

8th Place – Kenneth Lai – Pre Bronze Solo Dance

10th Place – Lena Lewis – Intermediate Combined Solo Dance

Tiffany WU

Tiffany Wu

Julie Neerhout

Julie Neerhout

Lena Lewis

Lena Lewis

Jonathan Lai

Jonathan Lai

Kenneth Lai

Kenneth Lai

 

Congratulations to Ed Cossitt for being awarded the 2015 LeeAnn Miele Spirit of Skating Judges Award!

Ed Cossitt, the 2015 LeeAnn Miele Spirit of Skating Judge Award Winner

Ed Cossitt, the 2015 LeeAnn Miele Spirit of Skating Judge Award Winner

RESULTS FROM THE 2015 MID-ATLANTIC CHAMPIONSHIPS

RESULTS FROM THE 2015 MID-ATLANTIC CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS

Emma Osciloshi – No Test Freeskate

Allison Mulvaney – No Test Freeskate

Adrian Vecchio – Pre Juvenile Freeskate

Rachel Farber – Pre Preliminary Freeskate

Amanda Hsu – Pre Preliminary Freeskate

Taylor Shawgo – Pre Preliminary Freeskate

Nikolett Albrechtovics – Intermediate Short/Freeskate (Final)

Haley Yao – Novice Short

Steven Rossi (with Paige Ruggeri) – Intermediate Pairs Short/
Freeskate

SILVER MEDALS

Elliot Jang – Intermediate Short/Freeskate

Summer Kaminski – Juvenile Freeskate (QR)

Taylor Ricca – Juvenile Freeskate (QR)

Willie Sun – Juvenile Freeskate

BRONZE MEDALS

Rachel Peverly – Pre Preliminary Freeskate

Eliana Schach – Intermediate Short

Ashley Le – Novice Short

Anna Vernikov – Intermediate Freeskate

Bobbie Waugaman – Intermediate Freeskate

Anastasiya Kononenko – Senior Short/Freeskate

FOURTH PLACE

Tristin Gorski – No Test Freeskate

Jenna Kilpatrick – Pre Preliminary Freeskate

Valerie Woodside – Pre Preliminary Freeskate

Katie Zhang – Juvenile Freeskate (QR)

Robert Yampolsky- Juvenile Freeskate

Anna Vernikov – Intermediate Short

Alexa Nazarko – Novice Freeskate

OTHER PLACINGS

5th Place – Ashley Le – Novice Freeskate (Q)

5th Place – Haley Yao – Novice Freeskate (F)

5th Place – Sophia Giralt – Intermediate Freeskate

5th Place – Bobbie Waugaman – Intermediate Short

6th Place – Ashley Le – Novice Freeskate (F)

7th Place – Alexa Nazarko – Novice Short

7th Place – Ava Battaglia – Preliminary

8th Place – Natalia Rusin – Preliminary Freeskate

8th Place – Maliah Utley – Juvenile Freeskate

8th Place – Dana Fialkowsi – Intermediate Freeskate

9th Place – Anna Vernikov – Intermediate Freeskate (F)

9th Place – Dana Fialkowski – Intermediate Short

9th Place – Madison Roberts – Intermediate Freeskate

10th Place – Farrah Way – Intermediate Short

12th Place – Cassandra Cavuoto – Pre Juvenile Freeskate

14th Place – Taylor Ricca – Juvenile Freeskate (F)

14th Place – Eliana Schach – Intermediate Freeskate (F)

15th Place – Summer Kaminski – Juvenile Freeskate (F)

Little Swizzle Basic Skills Competition, November 14, 2015

Little Swizzle Basic Skills Competition

Skating Club of Morris

November 14, 2015.

Click HERE for entry.

Frankenskate, Jersey Coast FSC, October 24, 2015

Frankenskate, Jersey Coast FSC

October 24, 2015.

Click HERE for entry.

Aviator 6th Annual “Autumn Lift-Off” Basic Skills & Beyond Competition

Aviator 6th Annual “Autumn Lift-Off” Basic Skills & Beyond Competition

November 1, 2015

Aviator Sports & Events Center

Click HERE for Entry

Click Aviatorautumn2015rev for Announcement

Test Results – August 2015

TEST RESULTS – AUGUST 2015

Trinity Cirinelli – Pre Preliminary MIF

Alexa Bruni – Pre Preliminary MIF

Madison Campisi – Pre Preliminary MIF

Harlow Yappen – Pre Preliminary MIF

Hannah Gallagher – Pre Preliminary MIF

Emma Oscilowski – Pre Preliminary

Grace Jenison – Preliminary MIF

Gabriella Rodek – Preliminary MIF

Taylor Shawgo – Preliminary MIF

Noel Lethbridge – Adult Pre Bronze/Bronze MIF

Jonathan Lai – Willow Waltz/Ten Fox/Hickory Hoedown (completes Bronze Dance test)

Annika Dahlgren – American Waltz/Rocker Foxtrot

Susan Dumont – Adult American Waltz (Completes Adult Silver Dance Test)

Angela Maliakal – Tango

Tiffany Wu – Argentine Tango/Viennese Waltz

Ayano Endo – Pre Juvenile Freeskate

Kristina Haviland – Juvenile Freeskate

Farrah Way – Intermediate Freeskate

Anna Ganyeyeva – Intermediate MIF

Sophia Giralt – Intermediate Freeskate

Sofia Zotti – Novice MIF/Pre Juvenile Freeskate

Shea Ross – Novice MIF

Anna Farro – Junior MIF

Results from the 2015 Moran Memorial Championships

RESULTS FROM THE 2015 MORAN MEMORIAL CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS

Maci Gnecco – Basic 1 Program

Leah Baker – Beginner Freeskate

Lia Miele – Freeskate 2 Program

Jill Baker – High Beginner Freeskate

Heather Heimbach – Juvenile (TT) Freeskate

Emma Osilowski  – No Test Freeskate

Gabrielle Rodek – No Test Freeskate

Allison Mulvaney – No Test Freeskate

Adrian Vecchio – Pre Juvenile Freeskate

Marina Calleo – Pre Preliminary (TT) Freeskate

Eliana Schach – Intermediate Short

Haley Yao – Novice Short

Fiona Kim – Junior Short

Nikolett Albrechtovics – Intermediate Freeskate (Final)

Steven Rossi – Intermediate Pairs

SILVER MEDALS

Paige Parlapiano – Beginner Freeskate

Hannah Gallagher – Freeskate 2 Program

Natalia Rusin – Preliminary Freeskate

Chelsea Mischuk – Novice Short

Nikolett Albrechtovics – Intermediate Freeskate (Q)

Fiona Kim – Junior Freeskate

BRONZE MEDALS

Harlow Yappen – Basic 8 Program

Audrey Steinbach – Beginner Freeskate

Madison Campisi – Freeskate 1 Program

Amanda Hsu – Pre Preliminary Freeskate

Rachel Farber – Pre Preliminary Freeskate

Steven Rossi – Intermediate Short

Haley Yao – Novice Freeskate

Eliana Schach – Intermediate Freeskate (Q)

Nikolett Albrechtovics – Intermediate Short

Katie Zhang – Juvenile Freeskate

Bobbie Waugaman- Intermediate Freeskate

FOURTH PLACE

Adelyn Hoo – Basic 3 Program

Jennifer Allen – Pre Preliminary Freeskate

Taylor Ricca – Juvenile Freeskate

Anna Vernikov – Intermediate Freeskate

Willie Sun – Juvenile Freeskate

OTHER PLACINGS

5th Place – Elaine Chu – No Test Freeskate

5th Place – Brooke Tufts – Intermediate Short

5th Place – Summer Kaminski – Juvenile Freeskate

5th Place – Robert Yampolsky – Juvenile Freeskate

6th Place – Sara Neivert – Juvenile Freeskate

6th Place – Kenneth Lai – Intermediate Short

6th Place – Alexa Nazarko – Novice Short

6th Place – Anastasiya Kononenko – Senior Short

6th Place – Chelsea Mischuk – Novice Freeskate

7th Place – Jonathan Lai – Intermediate Short

7th Place – Anna Vernikov – Intermediate Short

7th Place – Anastasia Kononenko – Senior Freeskate

8th Place – Dana Fialkowski – Intermediate Freeskate

8th Place – Anna Farro – Novice Short

9th Place – Eliana Schach – Intermediate Freeskate (Final)

9th Place – Brooke Tufts – Intermediate Freeskate

9th Place – Jillian Falletta – Juvenile Freeskate

10th Place – Dana Fialkowski – Intermediate Short

10th Place – Taylor Ricca – Intermediate Short

10th Place – Lana Utley – Juvenile Freeskate

11th Place – Bobbie Waugaman – Intermediate Short

11th Place – Maliah Utley – Juvenile Freeskate

11th Place – Anna Farro – Novice Freeskate

12th Place – Alexa Nazarko – Novice Freeskate

12th Place – Bobbie Waugaman – Intermediate FS (Final)

12th Place – Katie Zhang – Juvenile Freeskate (Final)

15th Place – Hannah Gottfried – Junior Freeskate

16th Place – Tiffany Wu – Junior Freeskate

18th Place – Hannah Gottfried – Junior Short

19th Place – Tiffany  Wu – Junior Short