Archives for June 2015

Save the Date: 2016 Regional Team Send-Off

2016 Regional Team Send-Off

Sunday, September 27, 2015 at Floyd Hall Arena, 10 am to 2 pm

Skate and Luncheon

More Information to Follow

Club Awards BBQ, Sunday July 19, 2015

Club Awards BBQ, Sunday July 19, 2015

Sunday, July 19, 2015

3:00pm – 5:30pm

Washington Township Columbian Club

79 Pascack Road, Washington Township, NJ 07676

(Bergen County off the Garden State Parkway North)

 

2014-2015 and 2015-2016 Club Members, Family, Associate Members, Skating Coaches and Invited Guests

 

Enjoy good food and outdoor games.

Club awards will be distributed.

Come and congratulate our members who

Have tested and competed this year.

 

Cost: $10 per person

(5 and under is free)

 

Must RSVP by July 12 to rfbskate@optonline.net

or call Rick or Nancy at (201)358-6581

Mail payments to: NJFSC,  78 Boulevard,  Westwood, NJ 07675

 

 

Results from the New Jersey Council of Figure Skating Clubs Competition

RESULTS FROM THE NJCFSC CHAMPIONSHIPS

JUNE 5-7, 2015

 

GOLD MEDALS

Elliott Jang – Intermediate Freeskate

Nicole De Luca – Pre Preliminary Freeskate

Tiffany Wu – Solo Gold Dance

Bobbie Waugaman – Intermediate Freeskate

Haley Yao – Novice Short/Novice Freeskate/Novice (Final)

Taylor Ricca – Juvenile Freeskate

Kyoko Hikita – Adult Silver Ladies Freeskate

Nikolett Albrechtovics – Intermediate Freeskate/Intermediate Short

Sophia Giralt – Open Juvenile Freeskate

Robert Yampolsky – Juvenile Freeskate

SILVER MEDALS

Elliott Jang – Intermediate Short

Adrian Vecchio – Pre Preliminary Freeskate

Maliah Utley – Pre Juvenile Freeskate

Alexa Nazarko – Novice Short

Katie Zhang – Juvenile Freeskate

Norie Kashimura – Adult Silver Ladies Freeskate

Anna Vernikov – Intermediate Freeskate

Maliah Utley – Pre Juvenile Freeskate (Final)

BRONZE MEDALS

Alden Hogg – No Test Freeskate

Gabriella Rodek – No Test Freeskate

Harlow Yappen – Basic 6 Program

Madison Campisi – Basic 8 Program

Summer Kaminski – Juvenile Freeskate

Anna Vernikov – Intermediate Freeskate (Final)

OTHER PLACINGS

4th Place – Veronica Voronkov – Preliminary Freeskate

4th Place – Hannah Gallagher – Freeskate 1 Program

4th Place – Taylor Ricca – Juvenile Freeskate (Final)

4th Place – Alexandra Zimmermann – Novice Freeskate

5th Place – Alexandra Zimmermann – Novice Short

5th Place – Katie Zhang – Juvenile Freeskate (Final)

5th Place – Bobbie Waugaman – Intermediate Freeskate (Final)

6th Place – Summer Kaminski – Juvenile Freeskate (Final)

6th Place – Alexa Nazarko – Novice Freeskate

6th Place – Chelsea Mischuk – Novice Short/Freeskate

7th Place – Jillian Falletta – Juvenile Freeskate

7th Place – Lana Utley – Juvenile Freeskate

8th Place – Brooke Tufts – Juvenile Freeskate

Results from the 2015 Garden State Games

Results from the 2015 Garden State Games

GSG15 IJS Results

2015 Garden State Games 6.0 Results

Results from 2015 Cantiague Trophy Cup

Results from 2015 Cantiague Trophy Cup

GOLD MEDALS

Taylor Ricca – Juvenile Freeskate

Haley Yao – Novice Freeskate

Haley Yao – Novice Ladies Short

SILVER MEDALS

Taylor Ricca – Intermediate Short

 

Anna Farro earns Grace Moore Scholarship from the NJ Council of FSC!

Anna Farro with Rick Breitweiser and her Grace Moore Scholarship.

Anna Farro with Rick Breitweiser and her Grace Moore Scholarship.

Steven Rossi earns Grace Moore Scholarship from the NJ Council of FSC!

Steven Rossi with Rick Breitweiser and his Grace Moore Scholarship.

Steven Rossi with Rick Breitweiser and his Grace Moore Scholarship.

Tiffany Wu earns Kern Trophy! Congratulations!

 

Tiffany Wu holding the Kern Trophy. This is the second year Tiffany has earned the award!

Tiffany Wu holding the Kern Trophy. This is the second year Tiffany has earned the award!

Results from the Bridgewater Basic Skills Competiton

Results from the Bridgewater Basic Skills Competition

Gold Medals

Victoria Haviland, Pre-Preliminary Test Track

Anton Fomin, FS 1

Silver Medal

Kristina Haviland – Preliminary Compulsory Elements

Other Placements:

Kristina Haviland – Prelim / Pre-Juv Interpretative

Victoria Haviland – 7th Pl, No Test Interpretative

Results from the 2015 May Day Competition

RESULTS FROM THE 2015 MAY DAY COMPETITION

 

GOLD MEDALS

Natalia Rusin – Pre Preliminary Freeskate

Nikolett Albrechtovics – Intermediate Long (Final)

Haley Yao – Novice Short

SILVER MEDALS

Tiffany Wu – Solo Combined Senior Dance

Maliah Utley – Pre Juvenile Freeskate

Ava Battaglia – Pre Preliminary Freeskate

Nikolett Albrechtovics – Intermediate Long (QR)/Intermediate

Short (Final)

Haley Yao – Novice Freeskate

BRONZE MEDALS

Tiffany Wu – Gold Solo Dance

Rachel Peverly – No Test Freeskaet

Nikolett Albrechtovics – Intermediate Short (QR)

FOURTH PLACE

Kenneth Lai – Pre Bronze Solo Dance

Lena Lewis – Solo Combined Intermediate Dance

Eliana Schach – Intermediate Freeskate

OTHER PLACINGS

5th Place – Jonathan Lai – Bronze Solo Dance

5TH Place – Julie Neerhout – Pre Gold Solo Dance

5th Place – Shea Ross – Juvenile Freeskate (QR)

5TH Place – Lana Utley – Pre Juvenile Freeskate

7th Place- Julie Neerhout – Solo Combined Novice Dance

7th Place – Shea Ross – Intermediate Short

8th Place – Jillian Falletta – Juvenile Freeskate

9th Place – Eliana Schach – Intermediate Short/Intermediate

Freeskate (final)

11th Place – Sophia Giralt – Intermediate Freeskate

13th Place – Madison Roberts – Intermediate Freeskate

14th Place – Shea Ross – Juvenile Freeskate (Final)

15th Place – Madison Roberts – Intermediate Short

16th Place – Sophia Giralt – Intermediate Short