Archives for September 2013

Results from the 2013 Sun, Sand and Skates

Results from the 2013 Sun, Sand and Skates

SILVER MEDAL

Gianna Casselano – Basic 3 Program

BRONZE MEDAL

Emilee Rose Rodolfo – Juvenile Freeskate

Results from the 2013 US National Solo Dance Championships

Results from the 2013 US National Solo Dance Championships

LENA LEWIS

GOLD MEDAL – Preliminary Pattern Dance

Dance #1 – 2nd Place/Dance #2 – 1st Place

FOURTH PLACE – Preliminary Pattern Dance

Championship Round

SIMONE KIM

GOLD MEDAL – Silver Pattern Dance

Dance #1 – 2nd Place/Dance #2 – 1st Place

GOLD MEDAL – Intermediate Combined Event

Dance #1 – 4th Place/Dance #2 – 1st Place

FOURTH PLACE – Silver Pattern Dance

Championship Round

FIFTH PLACE – Intermediate Combined Event

Championship Round

ALEXANDRA BELLOTTI

TENTH PLACE – Gold Pattern Dance

Dance #1 – 9th Place/Dance #2 – 10th Place

 

Congratulations to our US National Solo Dance Competitors!

2014 Solo Dance Send-Off

Simone Kim, Alexandra Bellotti and Lena Lewis

Simone Kim (Left)

Gold Medal – Silver Pattern Dance

        (Dance #1 – 2nd Place/Dance #2 – 1st Place)

Gold Medal – Intermediate Combined Event

        (Dance #1 – 4th Place/Dance #2 – 1st Place)

Fourth Place Championship Round – Silver Pattern Dance

Fifth Place Championship Round – Intermediate Combined

Alexandra Bellotti (Middle)

Tenth Place – Gold Pattern Dance

        (Dance #1 – 9th Place/Dance #2 – 10th Place)

Lena Lewis (Right)

Gold Medal – Preliminary Pattern Dance

        (Dance #1 – 2nd Place/Dance #2 – 1st Place)

Fourth Place Championship Round – Preliminary Pattern Dance

Test Results – August 2013

TESTS PASSED – AUGUST 2013

Bella Tolendini – Pre Preliminary Freeskate/Juvenile MIF

Sasha Kulik – Pre Preliminary Freeskate

Mackenzie Driscoll – Pre Preliminary MIF

Keira Lau – Pre Preliminary MIF

Rita Cannizzo – Pre Preliminary MIF

Esther Bilenkin – Pre Preliminary MIF

Deanna Ciacciarelli  – Pre Preliminary MIF

Melanie Chernenko – Pre Preliminary MIF

Kayle Creagh – Pre Preliminary MIF

Anna Ganyeyeva – Pre Preliminary MIF

Michele McDevitt – Pre Preliminary Freeskate

Jonathan Lai – Pre Preliminary Freeskate

Kenneth Lai – Pre Preliminary Freeskate

Daniella Sotland – Preliminary MIF/Preliminary Freeskate

Liana Cherkoff – Preliminary MIF

Arissa Ng – Preliminary MIF

Michelle Mastropasqua – Pre Juvenile MIF

Nicole DeLuca – Pre Juvenile MIF

Hannah Mulvihill – Pre Juvenile Freestyle

Timmy Mitchell – Hickory Hoedown/Willow Waltz/Tenfox (COMPLETES BRONZE DANCE LEVEL)

Pamil Tamelessio – Pre Juvenile Freeskate

Michelle McDevitt – Pre Juvenile MIF

Marcella Paradis – Juvenile MIF

Brooke Tufts – Juvenile Freeskate

Bobbie Waugaman – Juvenile Freeskate

Philip Reyman – Juvenile Freeskate

Kelly Lau – Intermediate MIF

Jasmine Namyotov – Novice MIF

Kellie Jamin – Junior MIF

Megan Belgrave – Senior MIF

Olivia Awe – Senior MIF

Results from the 2013 Moran Memorial Competition

RESULTS FROM THE 2013 MORAN MEMORIAL COMPETITION

GOLD MEDALS

Kyoko Hikita – Adult Silver Freestyle

Paige Parlapiano – Basic 1 Program

Delana Einreinhofer – Basic 2 Program

Natalia Rusin – Beginner Competitive Test Track Program

Gabrielle Rodek – Beginner Competitive Test Track Program

Maliah Utley – No Test Freeskate Program

Lana Utley – No Test Freeskate Program

Abigail Rodek – Snowplow Sam Program

SILVER MEDALS

Ashley Le – Juvenile Freeskate (qualifying round)

Norie Kashimura – Adult Silver Freestyle

Katelyn Edelbach – Freeskate 1 Program

Jonathan Lai – Pre Preliminary Freeskate

BRONZE MEDALS

Ella Mizrahi – Junior Short

Jane Einreinhofer – Freeskate 1 Program

Kenneth Lai – Pre Preliminary Freeskate

OTHER PLACINGS

4th Place – Ashley Le – Juvenile Freeskate (final)

4th Place – Elliot Jang – Juvenile Freeskate

5th Place – Alexandra Zimmermann – Intermediate Freeskate (QR)

5th Place – Emma Snider – No Test Freeskate Program

6th Place – Emma Jang – Intermediate Short

6th Place – Melinda Hu – Junior Freeskate

6th Place – Taylor Ricca – Juvenile Freeskate

7th Place – Sheriden Figueroa – Pre Juvenile Freeskate

8th Place – Ella Mizrahi – Junior Freeskate

8th Place – Alexa Nazarko – Juvenile Freeskate

9th Place – Alexandra Zimmermann – Intermediate Short

9th Place – Brooke Tufts – Juvenile Freeskate

10th Place – Melinda Hu – Junior Short

10th Place – Rachel Sullivan – Intermediate Freeskate

11th Place – Emma Jang – Juvenile Freeskate

12th Place – Alexa Nazarko – Intermediate Short

12th Place – Alexandra Zimmermann – Intermediate Freeskate (final)

14th Place – Katie Zhang – Juvenile Freeskate

14th Place – Bobbie Waugaman – Juvenile Freeskate

14th Place – Esther Pesochin – Juvenile Freeskate

15th Place – Rachel Sullivan – Intermediate Short