Results of the 50th NJ Council of FSC Chanpionships

RESULTS FROM THE 50TH NEW JERSEY COUNCIL OF FIGURE SKATING CLUBS CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS

            Anastasiya Kononenko – Senior Short/Long

(WINNER – JOHN CATTUS TROPHY)

            Melinda Hu – Junior Short/Long

            Chelsea Mischuk – Intermediate Ladies

(WINNER –  JANET CRAW MEMORIAL TROPHY)

            Nikolett Albrechtovics – Juvenile Freeskate/Juvenile Trophy Round

(WINNER – HELEN LAURIE MEMORIAL TROPHY)

            Kyoko Hikita – Adult Silver Freeskate

            Simone Kim – Intermediate Solo Dance

SILVER MEDALS

            Elliot Jang – Juvenile Boys Freeskate

            Norie Kashimura – Adult Silver Freeskate

            Alexandra Bellotti – Gold Solo Dance

            Simone Kim – Silver Solo Dance

             Jordan Schneider – FS4

BRONZE MEDALS

            Alexa Nazarko – Juvenile Freeskate

            Emma Jang – Intermediate Freeskate

PEWTER MEDALS

            Mariko Miyashita – Senior Freeskate

            Alexa Nazarko  – Juvenile Trophy Round

            Maliah Utley – No Test Freeskate

            Lana Utley – No Test Freeskate

OTHER PLACINGS

            5th Place – Alexandra Zimmermann – Inter Short/Inter Freeskate

            5th Place – Katrina Wang – Novice Short/Long

            5th Place – Ashley Le – Juvenile Freeskate

            5th Place – Anna Farro – Juvenile Freeskate

            6th Place – Emma Jang – Intermediate Short

            6th Place – Mariko Miyashita – Senior Short

            6th Place – Stephanie Hsieh – Senior Freeskate

            7th Place – Stephanie Hsieh – Senior Short

            8th Place – Chelsea Mischuk – Intermediate Short

            8th Place – Brooke Tufts – Juvenile Freeskate

            9th Place – Taylor Ricca – Juvenile Freeskate

            11th Place – Rachel Oberman  – Inter Freeskate

 

2013 COUNCIL MANEUVER TEAMS

GOLD TEAM – 1ST PLACE

Anastasiya Kononenko, Mariko Miyashita, Alexa

Nasarko, Alexandra Zimmermann

ADULT TEAM – 2ND PLACE

Rick Breitweiser, Norie Kashimura, Kyoko Hikita

SILVER TEAM – 3RD PLACE

Taylor Ricca, Katie Kreutz, Anna Farro, Sheriden

Figueroa

BRONZE TEAM – 3RD PLACE

Lana Utley, Maliah Utley, Olivia Lee, Jillian Falletta

INTRODUCTORY TEAM – 3RD PLACE

Ava Battaglia, Natalia Rusin, Jane Eireinhofer,

Brooke Mortillo