Archives for July 2013

Results from the 2013 Liberty Open

RESULTS FROM THE 2013 LIBERTY OPEN

Bronze Medals

            Nikolett Albrechtovics – Juvenile Freeskate (QR)

Other Placing

            4th Place – Chelsea Mischuk – Intermediate Short

            5th Place – Ava Sloboda – Intermediate Short

            5th Place – Alexandra Zimmermann – Intermediate Short/

                                    Intermediate Freeskate

            6th Place – Megan Belgrave – Intermediate Freeskate

            6th Place – Katrina Wang – Novice Short

            7th Place – Ashley Le – Juvenile Freeskate

            8TH Place – Nikolett Albrechtovics – Juvenile FS (Final)

            9th Place – Ava Sloboda – Intermediate Freeskate

            9th Place – Rachel Sullian – Intermediate Freeskate

            9th Place – Katrina Wang – Novice Freeskate

            9th Place – Lari Estridge – Novice Short

            10th Place – Esther Pesochin – Juvenile Freeskate

            10th Place – Megan Belgrave – Intermediate Short

            10th Place – Chelsea Mischuk – Intermediate Long

            11th Place – Anna Farro – Juvenile Freeskate

            11th Place – Rachel Sullivan – Intermediate Short

            14th Place – Melinda Hu – Junior Long

            15th Place – Taylor Ricca – Juvenile Freeskate

            15th  Place – Melinda Hu – Junior Short

            15th Place – Anastasiya Kononenko – Senior Short

            16th Place – Anastasiya Kononenko – Senior Long

Results of the 50th NJ Council of FSC Chanpionships

RESULTS FROM THE 50TH NEW JERSEY COUNCIL OF FIGURE SKATING CLUBS CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS

            Anastasiya Kononenko – Senior Short/Long

(WINNER – JOHN CATTUS TROPHY)

            Melinda Hu – Junior Short/Long

            Chelsea Mischuk – Intermediate Ladies

(WINNER –  JANET CRAW MEMORIAL TROPHY)

            Nikolett Albrechtovics – Juvenile Freeskate/Juvenile Trophy Round

(WINNER – HELEN LAURIE MEMORIAL TROPHY)

            Kyoko Hikita – Adult Silver Freeskate

            Simone Kim – Intermediate Solo Dance

SILVER MEDALS

            Elliot Jang – Juvenile Boys Freeskate

            Norie Kashimura – Adult Silver Freeskate

            Alexandra Bellotti – Gold Solo Dance

            Simone Kim – Silver Solo Dance

             Jordan Schneider – FS4

BRONZE MEDALS

            Alexa Nazarko – Juvenile Freeskate

            Emma Jang – Intermediate Freeskate

PEWTER MEDALS

            Mariko Miyashita – Senior Freeskate

            Alexa Nazarko  – Juvenile Trophy Round

            Maliah Utley – No Test Freeskate

            Lana Utley – No Test Freeskate

OTHER PLACINGS

            5th Place – Alexandra Zimmermann – Inter Short/Inter Freeskate

            5th Place – Katrina Wang – Novice Short/Long

            5th Place – Ashley Le – Juvenile Freeskate

            5th Place – Anna Farro – Juvenile Freeskate

            6th Place – Emma Jang – Intermediate Short

            6th Place – Mariko Miyashita – Senior Short

            6th Place – Stephanie Hsieh – Senior Freeskate

            7th Place – Stephanie Hsieh – Senior Short

            8th Place – Chelsea Mischuk – Intermediate Short

            8th Place – Brooke Tufts – Juvenile Freeskate

            9th Place – Taylor Ricca – Juvenile Freeskate

            11th Place – Rachel Oberman  – Inter Freeskate

 

2013 COUNCIL MANEUVER TEAMS

GOLD TEAM – 1ST PLACE

Anastasiya Kononenko, Mariko Miyashita, Alexa

Nasarko, Alexandra Zimmermann

ADULT TEAM – 2ND PLACE

Rick Breitweiser, Norie Kashimura, Kyoko Hikita

SILVER TEAM – 3RD PLACE

Taylor Ricca, Katie Kreutz, Anna Farro, Sheriden

Figueroa

BRONZE TEAM – 3RD PLACE

Lana Utley, Maliah Utley, Olivia Lee, Jillian Falletta

INTRODUCTORY TEAM – 3RD PLACE

Ava Battaglia, Natalia Rusin, Jane Eireinhofer,

Brooke Mortillo

Club Award Picnic and Party on July 14

Club Award Party July 14

Club Award Party July 14

Congratulations to all for a great season and to the following skaters who earned special awards:

2012-2013 NJFSC AWARDS

President’s Award – Julie Neerhout, Timmy Mitchell

Senior Achievement Award – Dalia Rivkin

Junior Achievement Award – Nikolett Albrechtovics

Freeskate Award – Lawrence Lung

Moves in the Field Award– Alexandra Zimmermann

Dance Award – Simone Kim

Adult Achievement Award – Pamela Federbusch

Most Improved Skater(s) Award – Megan Belgrave, Elliot Jang

Basic Skills Award – Jennifer Allan

Rink Awards

NJFSC/Floyd Hall Arena – Julie Neerhout

NJFSC/Fritz Dietl Ice Rink – Tamara Kim

NJFSC/Ice Vault Arena– Farah Way

NJFSC/Skylands Ice World of NJ – Maddy Roberts

NJFSC/Staten Island Skating Pavilion – Michael Carbonaro

Results of the 2013 Garden State Games

Results of the 2013 Garden State Games

Click Link:

Results 2013 Garden State Games

North Jersey FSC Results of the 2013 Garden State Games

 Gold Medals

 Nickolett Albrechtovics, Juvenile Girls Group A

Ava Sloboda, Intermediate Ladies Group A

Megan Belgrave, Intermediate Ladies Group B

Anastasiya Kononenko, Senior Ladies

Anastasiya Kononenko, Senior Ladies Short

Ava Sloboda, Intermediate Ladies Short Group A

Megan Belgave, Intermediate Ladies Short Group B

Jillian Faletta, Preliminary Spins

Riley Marmon, Preliminary Test Track

Farah Way, PreJuvenile/Juvenile Spins

Julia Hagan, No-Test Artistic

Kristina Haviland, Beginner Compulsories

Farah Way, Juv Compulsories

Jillian Faletta, Pre Pre Compulsories

Amanda kalluf, Pre-Preliminary Group A

Kyoko Hikita, Silver Ladies

Jennifer Allan, Freeskate 3 Compulsories

David Lease, Bronze Men

Julie Neerhout, Silver Solo Dance

Jeana Fermi, Basic Elements 4

Noelle Butera, Basic Elements 6

Jeana Fermi, Basic 4

Jordan Schneider, Freeskate 4

Mary Beth Rubin, Master’s ladies

 

Silver Medals

Brooke Tufts, Juvenile Girls Group A

Alexa Nazarko, Juvenile Girls Group D

Alexandra Zimmerman, Intermediate Ladies Group B

Lari Estridge, Novice Ladies

Lari Estridge, Novice Ladies Short

Christian Villarie, PreJuvenile Test Track

Andrea Quinones, Pre Pre Compulsories

Rachel Schneider, No Test Group B

Carolyn Chiu, Pre-Preliminary Group B

Noelle Butera, Basic 6

Olivia Perelli, Freeskate 1

 

Bronze Medals

Taylor Ricca, Juvenile Girls Group C

Alexandra Zimmerman, Intermediate Ladies Short Group B

Julia Hagan, PrePreliminary Test Track

Riley Marmon, PreJuv Artistic

Tessa Lytle, Pre-Preliminary Group B

Rachael Russo, Basic Elements 4

Norie Kashimura, Silver Ladies

Victoria Haviland, Basic 3

Rachel Russo, Basic 4

Jennifer Allan, Freeskate 3

 

Other Results

4th Pl: Anna Faro, Juvenile Girls group D

4th Pl: Rachel Sullivan, Intermediate Ladies Group A

4th Pl: Sheridan Figueroa, Pre Juvenile

5th Pl: Cassidy Herko, Preliminary

5th Pl: Katie Zhang, Juvenile Girls Group C

5th Pl: Katelyn Villarie, Juvenile Girls Group D

5th Pl: Rachel Sullivan, Intermediate Ladies Short Group A

5th Pl: Andrea Quinones, PrePreliminary Test Track

5th Pl: Jillian Faletta, Pre-Preliminary Group A

6th Pl: Farah Way, Juvenile Girls Group D

6th Pl: Kristina Haviland, PrePreliminary Test Track

Test Results – June 2013

 

 

TEST RESULTS– JUNE 2013

Ashley Kish – Pre Preliminary MIF

Danielle Chmielowiez – Preliminary MIF

Veronica Fuhrmann  – Preliminary MIF

Alexandra Alben – Preliminary MIF

Bella Tolendini – Pre Juvenile MIF

Shanie Hsieh – Preliminary FS

Marcella Paradis – Pre Juvenile MIF/Pre Preliminary FS

Eugene Osetskyy – Junior MIF/Preliminary FS

Alex Zimmerman – Senior Moves in the Field