Archives for June 2013

Join us for the NJFSC 2012-2013 Annual Award Party on July 14, 12 Noon

Nikki Albrechtovics, winner of the Helen Laurie Memorial Trophy at the 50th NJ Council of FSC

Results of the Collar City Open

Results from the Collar City Open

Gold Medal

Intermediate Showcase

Olivia Awe

Intermediate Artistic

Olivia Awe

Other placements:

Olivia Awe – Intermediate Short – 7th place

Olivia Awe – Intermediate Long – 7th place

Results of the 30th Garren Invitational FSC

Results of the 30th Garren Invitational FSC
Gold Medals
Pre-Preliminary Test Track
Julia Hagan
No-Test Compulsory Moves
Olivia Haviland
Juvenile Compulsory Moves
Victoria Garrett
Intermediate Compulsory Moves
Olivia Awe
Junior/Senior Compulsory Moves
Megan Belgrave
Pre-Preliminary Artistic
Julia Hagan
Intermediate/Novice Showcase
Ava Sloboda
Silver Medals
Juvenile Free Skate
Shea Ross
No-Test Compulsory Moves
Ava Battaglia
Juvenile Compulsory Moves
Emilee Rose Rodolfo
Juvenile Artistic
Emilee Rose Rodolfo
Intermediate/Novice Showcase
Olivia Awe
Bronze Medals
Pre-Preliminary
Riley Marmon
Intermediate Free
Riley Marmon
Intermediate Free
Ava Sloboda
Juvenile Compulsory Moves
Shea Ross
Other Placements:
Beginner Test Track – Ashley Kish – 6th place
Intermediate Short
Megan Belgrave – 4th Place
Olivia Awe – 5th Place
Ava Sloboda – 6th Place
Victoria Garrett – 7th Place
 Juvenile Free Skate
Victoria Garrett – 4th Place
Emilee Rose Rodolfo – 5th Place
 Intermediate Free
Megan Belgrave – 4th place
Olivia Awe – 7th place

Congratulations Chelsea Mischuk Earning the Janet Craw Memorial Trophy!

Congratulations Chelsea Mischuk Earning the Janet Craw Memorial Trophy!

 

Join Us for the North Jersey Annual Award Party on July 14!

Join Us for the North Jersey Annual Award Party on July 14!

Click 2013 North Jersey Figure Skating Club Party for Information.

RESULTS FROM THE COLONIAL OPEN 2013

Gold Medals:
            Nikolett Albrechtovics – Juvenile Freestyle
            Alexandra Bellotti – Gold Solo Dance
            Kenneth Lai – No Test Freestyle
Silver Medals:
            Ava Slovoda – Intermediate Short
            Jonathan Lai – No Test Freestyle
            Sheridan Figueroa – Preliminary Freestyle
Bronze Medal:
            Sheridan Figueroa – Pre Juvenile Freestyle
Fourth Place:
            Ava Sloboda – Intermediate Short (Final)
            Nikolett Albrechtovics – Juvenile (final)
            Megan Belgrave – Intermediate Long
Other Placements:
            5th Place – Ava Sloboda – Intermediate Long
            6th Place – Elliot Jang – Juvenile Freestyle
            7th Place – Emma Jang – Intermediate Short
            8th Place – Lari Estridge – Novice Long
            9th Place – Megan Belgrave – Intermediate Short
            10h Place – Emma Jang – Intermediate Long
            10th Place – Megan Belgrave – Intermediate Long
            10th Place – Lari Estridge – Novice Short

RESULTS FROM THE CANTIAGUE TROPHY CUP COMPETITION 2013

RESULTS FROM THE CANTIAGUE TROPHY CUP COMPETITION 2013

Bronze Medal:

Mariko Miyashita – Senior Short

RESULTS FROM THE MAY DAY COMPETITION 2013

RESULTS FROM THE MAY DAY COMPETITION 2013
Fourth Place:
            Ashley Le – Juvenile Freestyle
Other Placements:
            5th Place – Chelsea Mischuk – Intermediate Long
            5th Place – Chelsea Mischuk – Intermediate (Final)
            7th Place – Charlotte Davis – Pre Preliminary Freestyle
            7th Place – Julie Neerhout – Intermediate Solo Dance (final)/
                        Silver Solo Dance (final)
            12th Place – Chelsea Mischuk – Intermediate Short
            18th Place – Esther Pesochin – Juvenile
            22nd Place – Daniella Avagnano – Juvenile

Test Results – May 2013

Test Results – May 2013

Maliah Utley – Pre Preliminary MIF

Sophia Giralt – Pre Preliminary MIF/Pre Preliminary Freestyle

Sydney Ma – Pre Preliminary Freestyle/Preliminary MIF

Riley Block – Pre Preliminary Freestyle/Pre Juvenile MIF

Lana Utley – Preliminary MIF

Kristina Haviland – Preliminary MIF

Katie Kreutz – Intermediate MIF/Juvenile Freestyle

Madison Roberts – Intermediate MIF

Rachel Oberman – Intermediate Freestyle

Keri Zhang – Intermediate MIF/Intermediate Freestyle

Lari Estridge – Novice Freestyle

Katrina Wang – Novice Freestyle

Lawrence Lung – Junior Freestyle

Melinda Hu – Junior Freestyle

David Lease – Adult Bronze Freestyle

Ayano Endo – Senior MIF

Angela Maliakal – Cha Cha/Fiesta Tango

Lauren Soga – Tenfox (Completes Bronze Dance Test)

Ava Sloboda – European Waltz/Foxtrot (Completes Pre Silver Dance Test)

Lia Miele – Cha Cha

Emma Montoya – Fiesta Tango/Cha Cha

Jamie Moschetto – Solo American Waltz/Solo Tango (completes Solo

                                    Silver Dance Test)

Rachel Oberman – Tango/American Waltz/Rocker Foxtrot (completes

                                    Silver Dance Test)

Renata Zacharian – European Waltz/Foxtrot (completes Pre Silver

                                    Dance Test