Archives for October 2012

Hurricane Sandy

To North Jersey FSC Members:

On behalf of the Board of the North Jersey FSC, we know that many of you, our members of the extended North Jersey FSC family who live in New Jersey, New York, and Connecticut, are dealing with very difficult situations in your home areas. On behalf of the North Jersey FSC community, I want you to know that our thoughts and prayers are with you as you take steps to recover from the storm.

 

All the best!

Sincerely,

Rick Breitweiser
President,North Jersey FSC

Ava Sloboda, Juvenile Girls Bronze Medalist at the 2013 North Atlantic Regional Championships

Ava Sloboda

Congratulations to our 2013 North Atlantic Regional Competitors

Dalia Rivkin 2013 North Atlantic Novice Ladies Champion

Dalia Rivkin (above left) 2013 North Atlantic Novice Ladies Champion 

RESULTS FROM THE 2013 NORTH ATLANTIC REGIONAL CHAMPIONSHIPS

 ADVANCING TO THE 2013 EASTERN SECTIONAL CHAMPIONSHIPS!

Ava Sloboda – Juvenile Girls

Elliot Jang – Juvenile Boys

Dalia Rivkin – Novice Ladies

Lawrence Lung – Novice Men

Christopher Wan – Senior Men

 SPECIAL ACHIEVEMENT AWARDS:

 Ava Sloboda

Dalia Rivkin

Fiona Kim

Alexa Nazarko

Hannah Gottfried

Nikolett Albrechtovics

Lari Estridge

Emma Jang

Fiona Kim

SEE FULL RESULTS ON OUR COMPETITION PAGE

RESULTS FROM THE 2013 NORTH ATLANTIC REGIONAL CHAMPIONSHIPS

RESULTS FROM THE 2013 NORTH ATLANTIC REGIONAL CHAMPIONSHIPS

 ADVANCING TO THE 2013 EASTERN SECTIONAL CHAMPIONSHIPS!

Ava Sloboda – Juvenile Girls

Elliot Jang – Juvenile Boys

Dalia Rivkin – Novice Ladies

Lawrence Lung – Novice Men

Christopher Wan – Senior Men

 

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARDS:

 Ava Sloboda

Dalia Rivkin

Fiona Kim

Alexa Nazarko

Hannah Gottfried

Nikolett Albrechtovics

Lari Estridge

Emma Jang

Fiona Kim

 

GOLD MEDALS

Dalia Rivkin – Novice Ladies (final round – 2013 North Atlantic Regional Champion)

 SILVER MEDALS

Ava Sloboda – Juvenile Girls (qualifying round)

Lari Estridge – Intermediate Ladies (qualifying round)

Emma Jang – Juvenile Girls (qualifying round)

 BRONZE MEDALS

Ava Sloboda – Juvenile Girls (final round – 2013 North Atlantic Regional Bronze Medalist)

Alexa Nazarko – Juvenile Girls (qualifying round)

Dalia Rivkin – Novice Ladies (qualifying round)

 PEWTER MEDALS

Elliot Jang – Juvenile Boys (final round – 2013 North Atlantic Regional Pewter Medalist)

Melinda Hu – Novice Ladies (qualifying round)

Fiona Kim – Novice Ladies (qualifying round)

Lawrence Lung – Novice Men (final round 2013 North Atlantic Regional Pewter Medalist)

 ***********************************************************************************

OTHER PLACEMENTS

 5th Place – Ashley Le – Juvenile Girls (qualifying round)

5th Place – Alexandria Zimmermann – Intermediate Ladies (qualifying round)

5th Place – Nikolett Albrechtovics – Juvenile Girls (qualifying round)

6th Place – Hannah Gottfried – Intermediate Ladies (qualifying round)

7th Place – Rachel Sullivan – Juvenile Girls (qualifying round)

7th Place – Chelsea Mischuk – Juvenile Girls (qualifying round)

8th Place – Fiona Kim – Novice Ladies (final round)

8th Place – Megan Belgrave – Intermediate Ladies (qualifying round)

9th Place – Katrina Wang –Intermediate Ladies (qualifying round)

10th Place – Kaitlyn Castelli – Senior Ladies (final round)

10th Place – Esther Pesochin – Juvenile Girls (qualifying round)

11th Place – Anna Farro – Juvenile Girls (qualifying round)

12th Place – Gabrielle Patracuolla – Juvenile Girls (qualifying round)

12th Place – Olivia Awe – Intermediate Ladies (qualifying round)

13TH Place – Lari Estridge – Intermediate Ladies (final round)

13th Place – Victoria Garritt – Juvenile Girls (qualifying round)

13th Place – Harper Snyder – Intermediate Ladies (qualifying round)

14th Place – Nicolette Tomasini- Senior Ladies (final round)

15th Place – Alexandra Zimmermann – Intermediate Ladies (final round)

15th Place – Emma Jang  – Juvenile Girls (final round)

15th Place – Melinda Hu – Novice Ladies (final round)     

15th Place – Kelly Walsh – Senior Ladies (final round)

16th Place – Lisa Marie Zazi – Juvenile Girls (qualifying round)

17th Place – Beighley Berger – Juvenile Girls (qualifying round)

17th Place – Daniela Avagano – Juvenile Girls (qualifying round)

18th Place – Lindsey Jameson – Juvenile Girls (qualifying round)

23rd Place – Alexa Nazarko – Juvenile Girls (final round)

RESULTS FROM THE 2012 NATIONAL SOLO DANCE CHAMPIONSHIPS

RESULTS FROM THE 2012 NATIONAL SOLO DANCE CHAMPIONSHIPS

 Julie Neerhout        

            6th Place – Bronze Pattern Dance (Dance #2)

            7th Place – Bronze Pattern Dance (Dance #1)

            7th Place  – Final Standing

            10h Place – Intermediate Free Dance

 Ariel La Roche

            5TH Place – Pre Bronze Pattern Dance (Dance #1)

            7th Place – Pre Bronze Pattern Dance (Dance #2)

            6th Place – Final Standing

Test Results – September 2012

Test Results – September 2012

 Farrah Way – Pre Juvenile Free

Harper Snyder – Novice MIF