Archives for September 2012

North Jersey FSC Regional Team Members Sport Their New Team Hats!

RESULTS FROM THE 2012 MID-ATLANTICS FIGURE SKATING CHAMPIONSHIPS

RESULTS FROM THE 2012 MID-ATLANTICS FIGURE SKATING CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS

Nikolett Albrechtovics – Juvenile (qualifying round)

Dalia Rivkin – Novice Short/Novice Long (only)

SILVER MEDALS

Sheridan Figueroa – Preliminary Freestyle

 Ava Sloboda – Juvenile Freestyle (qualifying)

BRONZE MEDALS

 Tessa Lytle – Pre Preliminary Freestyle

OTHER PLACINGS

4th Place – Ashley Le – Juvenile Freestyle

4th Place – Brooke Tufts – Pre Juvenile  Freestyle

4th Place – Chelsea Mischuk – Juvenile Freestyle

4th Place – Jasmine Namyotov – Pre Preliminary Freestyle

4th Place – Jillian Falletta – No Test Freestyle

5th Place – Melanie Migliorato – Pre Preliminary Freestyle

5th Place – Emma Snider – No Test Freestyle

6th Place – Alexandra Zimmermann – Intermediate Long

7th Place – Esther Pesochin – Juvenile Freestyle

7th Place  –  Daniela Avagnano – Pre Juvenile Freestyle

7th Place – Lari Estridge – Intermediate Short (only)

8th Place – Taylor Ricca – Pre Juvenile Freestyle

8th Place – Mariko Miyashita – Junior Long

8th Place – Alexandra Zimmermann- Intermediate Short (only)

9th Place – Megan Belgrave – Intermediate Short (only)

9th Place – Olivia Awe – Intermediate Freestyle

10th Place – Victoria Garrett – Juvenile Freestyle

11th Place – Anna Farro – Juvenile Freestyle

11th Place – Ava Sloboda – Juvenile (final)

11th Place – Chelsea Mischuk – Intermediate Short (only)

12th Place – Alexa Nazarko – Juvenile Freestyle

12th Place – Lindsey Jameson – Juvenile Freestyle

13th Place – Rachel Sullivan – Juvenile Freestyle

14th Place – Mariko Miyashita – Junior Short    

15th Place  – Aerielle Kim – Intermediate Short (only)

18th Place – Nikolett Albrechtovics – Juvenile (final)

 

RESULTS FROM THE 2012 MORAN MEMORIAL CHAMPIONSHIPS

RESULTS FROM THE 2012 MORAN MEMORIAL CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS

Jillian Falletta Showcase

Riley Marmon – Pre Preliminary Freestyle

Ashley Le – Pre Juvenile Freestyle

Brooke Tufts – Preliminary Freestyle

Tessa Lytle – Pre Preliminary Freestyle

SheridanFigueroa – Preliminary Freestyle

Lia Miele – Basic Skills 3

Charlotte Davis – Freeskate 5

Talia Kruzhkvo – Limited Beginner Test Track

SILVER MEDALS

Julia Hagan – Pre Preliminary Freestyle

Tessa Lytle – Preliminary Compulsory Moves

Melinda Hu – Novice Freestyle

Kenneth Lai – No Test Freestyle

BRONZE MEDALS

Talia Kruzhkov – Showcase

Anna Farro – Juvenile (qualifying round)

Taylor Ricca – Pre Juvenile Freestyle

Jonathan Lai – No Test Freestyle

OTHER PLACINGS

4th Place – Emma Snider – No Test Freestyle

4th Place – Jillian Falletta – No Test Freestyle

4th Place – Alexa Nazarko – Juvenile Freestyle

5th Place – Nikolett Albrechtovics – Juvenile Freestyle

5th Place – Madison Roberts – Pre Preliminary Freestyle

6th Place – Hannah Gottfried – Intermediate Short

7th Place – Chelsea Mischuk – Juvenile Freestyle

8th Place – Nicolette Tomasini – Senior Short

9th Place – Melindu Hu – Novice Short

9th Place – Alexa Nazarko – Intermediate Short

10th Place – Alexandra Zimmermann – Intermediate Short

10th Place – Ashley Le – Juvenile Freestyle

10th Place – Esther Pesochin – Juvenile Freestyle

11th Place – Alexandra Zimmermann – Intermediate Freestyle

11th Place – Mariko Miyashita – Junior Short

11th Place – Elisabeth O’Neill – Novice Short

12th Place – Anna Farro – Juvenile (final round)

12th Place – Chelsea Mischuk – Intermediate Short

12th Place – Elisabeth O’Neill – Novice Freestyle

13th Place – Rachel Sullivan – Juvenile Freestyle

13th Place – Harper Snyder – Intermediate Freestyle

14th Place – Katrina Wang – Intermediate Short

15th Place – Mariko Miyashita – Junior Long

15th Place – Victoria Garrett – Juvenile Freestyle

RESULTS FROM THE 2012 MIAMI OPEN

RESULTS FROM THE 2012 MIAMI OPEN

GOLD MEDALS

          Dalia Rivkin – Novice Freestyle/Junior Freestyle/Novice Short (Exhibition)

RESULTS FROM THE 2012 CRANBERRY OPEN

RESULTS FROM THE 2012 CRANBERRY OPEN

SILVER MEDALS

          Dalia Rivkin – Novice Short

          Emma Jang – Juvenile (Qualifying Round)

BRONZE MEDALS

          Dalia Rivkin – Novice Long

OTHER PLACINGS

          4th Place – Elliot Jang – Juvenile Freestyle

          11th Place – Emma Jang – Juvenile (final round)