Archives for April 2011

Test Results – April 2011

Caroline Keefe – Novice MIF

Beighley Berger – Pre Preliminary Freestyle, Preliminary Freestyle

Anna Bolshem – Intermediate MIF, Juvenile Free Dance

Brielle Freda – Rocker Foxtrot

Kaitlyn Castelli – Hickory Hoedown, Willow Waltz, Tenfox (completes Bronze Dance test), Junior Freestyle

Chow Lee-Motani – Adult Pre Bronze Freestyle, Adult Bronze MIF, Adult Bronze Freestyle, Adult Silver MIF, Adult Silver Freestyle

Nicolette Suberska – Intermediate MIF

Lisa Marie Zazi – Pre Juvenile MIF

2011 ISU Adult Championships

Results from the ISU Adult Championships, Oberstdorff, Germany

GOLD MEDALS
Rick Breitweiser – Gold Men III and Master’s Men Artistic

2011 48th Annual NJFSC Championships

RESULTS FROM 48th ANNUAL NJCFSC CHAMPIONSHIPS

GOLD MEDALS
Kelly Walsh – Senior/Junior Artistic (WINNER – GENEVA EMERSON TROPHY)
Esther Pesochin – Juvenile/Intermediate Artistic, Preliminary/Pre Juvenile Showcase
Julie Neerhout – No Test/ Preliminary Artistic
Chow Lee-Motani – Adult Gold Freestyle, Adult Gold Compulsories
Amanda Kalluf – Beginner Girls Test Track
Kaitlin Chillemi – Basic 4 Elements
Cara Schmidt – Basic 5 Elements
Rachael Schmidt – Basic 6 Elements
Anna Richard – Basic 8 Elements
Rebecca Sorkin – Basic 1 Freeskate
Emily Sorkin – Basic 3 Freeskate
Senior Maneuver Team: Dalia Rivkin, Anastasiya Kononenko, Elisabeth O’Neil, Kelly Walsh

SILVER MEDALS
Morgan Maguire – Basic 6 Elements
Ashley Mooney – Basic 8 Freeskate
Madison Roberts – Freeskate 4
Ryann Johnson – Freeskate 5, Freeskate 5 Compulsories
Tom Kohl – Adult Bronze Freestyle
Taylor Ricca – Preliminary Freestyle (First Round)
Anna Farro – Preliminary Freestyle (First Round
Dalia Rivkin – Intermediate Short, Intermediate Long
Nicolette Tomasini – Senior Short
Kelly Walsh – Senior Long
Adult Maneuver Team: Chow Lee-Montoni, Kyoko Hikita, Norie Kashimura
Bronze Maneuver Team: Clair Tomari-Leak, Esther Pesochin, Taylor Ricca, Cassidy Herko
Introductory Maneuver Team: Amanda Kalluf, Ashley Mooney, Andrea Quinones, Jordan Rose Schneider

BRONZE MEDALS
Clair Tomari-Leek – Pre Preliminary Freestyle
Julie Neerhout – Pre Preliminary Freestyle
Michelle Cella – Pre Preliminary Freestyle
Kaitlyn Castelli – Junior Short, Junior Long
Nicolette Tomasini – Senior Long

PEWTER MEDALS
Hannah Gottfried – Intermediate Short
Elisabeth O’Neill – Novice Short
Silver Maneuver Team: Alexandra Zimmerman, Timmy Mitchell, Katie Kreutz, Julie Neerhout

OTHER PLACINGS
5th Place – Cassidy Herko – Pre Preliminary Freestyle
5th Place – Andrea Quinones – Freeskate 2
5th Place – Olivia Cella – No Test Freestyle
5th Place – Elisabeth O’Neill – Novice Long
5th Place – Kelly Walsh – Senior Short
6th Place – Samantha Marino – Basic 8 Freeskate
8th Place – Gabrielle Patracuolla – Pre Juvenile Freestyle
8th Place – Anna Farro – Preliminary Freestyle (Final Round)
9th Place – Taylor Ricca – Preliminary Freestyle (Final Round)
9th Place – Caroline Keefe – Intermediate Short
9th Place – Hannah Gottfried – Intermediate Long
11th Place – Emma Jang – Juvenile Freestyle
14th Place – Esther Pesochin – Juvenile Freestyle
14th Place – Caroline Keefe – Intermediate Long
15th Place – Alexandra Zimmermann – Intermediate Long