Archives for February 2011

2011 2nd Annual Skylands Ice World Competition

2nd Annual Skylands Ice World Basic Skills Competition

Gold Medals
Cara Schmidt – Basic 3 Elements
Rachel Schmidt – Basic 4 Elements
Ryann Johnson – Compulsories, Freeskate 3/Freeskate 3 program
Anna Richard – Basic 7 Elements
Keira Calderaro – Basic 1 Program
Erin O’Shea – Basic 2 Program
Olivia Cella – Beginner Test Track Program
Michelle Cella – Beginner Test Track Program
Clair Tomari-Leak – No Test Well Balanced Freeskate
Sarah Colon – Pre Preliminary Freestyle
Katie Kreutz – Preliminary Freestyle

Silver Medals
Ashley Siltz – Basic 3 Elements
Daniella Sotland – Basic 7 Elements
Veronica Koralev – Basic 3 with music
Jeilynn Guerro – Freeskate 1 Program

Test Results – February 2011

Nikolett Albrechtovics – Pre Preliminary MIF

Madelyn Dawson – Pre Preliminary MIF

Catherine Namyotov – Pre Preliminary MIF

Jasmina Namyotov – Pre Preliminary MIF

Samantha Truglio – Pre Preliminary MIF

Lauren Sullivan – Pre Preliminary MIF

Emma Wu – Pre Preliminary MIF

Taylor Ricca – Pre Preliminary Freestyle

Francesca Antignani – Prelimimary MIF

Gabrielle Patracuolla – Preliminary Freestyle

Farrah Way – Preliminary MIF/Pre Preliminary Freestyle

Sarah Colon – Preliminary MIF/Preliminary Freestyle

Jacqueline Frey – Pre Juvenile MIF/Preliminary Freestyle

Anna Bolshem – Juvenile MIF

Bianca Plantamura – American Waltz/Tango

Jennifer Roszkowski – Novice Freestyle

Kelly Walsh – Junior Freestyle

2011 USFSA Junior Nationals

United States Figure Skating Association Junior Nationals

Dalia Rivkin – USFS Junior National Champion; Juvenile Girls
Lawrence Lung – USFS Junior National Bronze Medalist, Intermediate Men

Final Round:
Joshua Lidberg – Juvenile Boys
Larry Loupolover – Juvenile Boys
Fiona Kim – Intermediate Ladies

2011 Eastern Sectional

2011 Eastern Sectional

Chris Wan – 5th Place Senior Men
Shiochee Liang – 8th Place Novice Men

International Trophey of Lyon Dance Competition

Valentina Rudchenko – 14th Place